MİT TIRLARI DOSYASI /// SERKAN ÜSTÜNER : İngiliz Konsolos ve evladı Can Dündar !

Can Dündar ve Erdem Gül’ün MİT Tırları’nın görüntülerini yayınlamaktan yargılandıkları ‘Casusluk’ davası dün kaldığı yerden devam etti.

Anayasa Mahkemesi’nin başvuru yapmış 20 bin kişi içinden çekip çıkardığı Dündar ve Gül’ün işledikleri suç ayan beyan ortada ama sonuçta yargının kararını hep beraber bekleyeceğiz.

Önce hafta içine gidelim ve Can Dündar’ın bu görüntüleri kimden aldığını bir kez daha hatırlayalım:

Cezaevinde yazdığı ve en az yine bir villa parası kazandıracak popülist – oportünist kitabında şöyle diyor “ Bana MİT Tırları’yla ilgili görüntüleri solcu bir milletvekili arkadaşım getirdi”

Bu arkadaşı mahkemede artık açıklamasını bekliyoruz. Gerçi az çok kimin olduğu belli ama biz yine de söz sanık Can Dündar’ın olsun.

Ne diyordu bu romantik ortaokul şiirleriyle matuf büyük gazeteci (!) “MİT’in IŞİD’e bomba ve eleman taşıdığını belgeledik, suçlu ilan edildik Suruç, AKP’nin ve MİT’in Suriye ve IŞİD siyasetinin kanlı meyvesidir.
Dönüyoruz 28.11. 2015 tarihli ifadesine

– Milli İstihbarat Teşkilatı’na ait bu tırların ve içerisindeki malzemelerin yasadışıbir örgüte (DAEŞ, El – Kaide, PKK v.)gittiğine dair elinizde herhangi bir belge veya dedil var mı?

CEVAP: Benim adli bir görevim söz konusu değildir. Bu tutanaklara veya arama kararlarına El- Kaide veya başka bir örgütün ne şekilde veya ne sebebple yazıldığını ben bilemiyorum. Benim bu yardım tırlarının herhangi bir yasadışı örgüte gittiğine yönelik elimde herhangi bir belgi belge yoktur ve böyle bir bilgiye de sahip değilim” şeklinde beyanda bulunduğu anlaşılmıştır.

Kağıttan kahramanlık ve servis gazeteciliğinin sonu budur.

Yıllarca sırtını büyük patronlara yaslayıp ‘İktidar namlunun ucunda’ diyen Sol’un şiddetini romantize eden bu şahsın ne olduğu ayan beyan ortadadır.

Can Dündar’ın duruşmasını izleyenler arasında en diikat çeken şahıs hiç şüphe yok ki, İngiltere’nin İstanbul Başkonsolosu Leigh Turner.

Devlet ifşasını meşru gören bu şahsiyet konu İngiltere olunca The Guardian’daki gazetecilere de sahip çıkmış mıydı? Yoksa görmezden mi gelmişti.

Tabii ki bu konuyu gündemine bile getirmemişti. Eski CIA ajanı Snowden’ın The Guardin’a sızdırdığı belgeler sonrası İngiliz hükümeti derhal bunun durdurulmasını istemiş aksi takdirde gazeteyi süresiz kapatacağını ve şahıslar hakkında da dava açacaklarını bildirmişlerdi.

Ardından hükümet yetkilileri ve gazeteciler verilen belgeleri hep beraber yok etmişlerdi. Neticesinde İngiltere devleti buna asla izin vermemiş ve en sert tedbirleri uygulayacağını söylemişti. Demokrasinin beşiğinde basının gözü önünde belgeler yok edilmişti. Demokrasinin beşiği diyorum ona göre yani!

Soru şu: Bir İngiliz elçi Can Dündar’a neden destek verir?

a) Kendisini ileride kullanabilmek için
b) İngiliz olmanın verdiği mecburiyetten fitne yerini bulsun diye
c) İşi gücü olmadığı, günlük aktivitesini tamamlamak için
d) Kraliçe’den emir aldığı için
e) Hepsi

Etiketlendi:, , , ,

ÖZEL BÜRO ///

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: