TERÖR DOSYASI /// KAYAHAN UĞUR : Günümüzde terör istihbarattır

Günümüzde terör istihbarattır

İçinde yaşadığımız yüzyılda istihbarat sadece casusluk değil aynı zamanda propaganda ve terördür. Adına düşük yoğunluklu savaş da denilen terör yoluyla mücadele kavramı modern çağda Napolyon’un İspanya’yı işgal ettiği 1808 yılında ortaya çıktı. Katolik İspanya köylüleri, Fransa ve laik destekçilerine karşı kilisenin desteğiyle uzun soluklu bir halk savaşı başlattılar. Buna İspanyolca küçük savaş anlamında gerilla denildi. Bu kavramlar belli bir dönem romantik bir söylemle de birleşebiliyordu. Milli kurtuluş mücadelesi veren çeteler, İkinci Dünya Savaşı’ndaki partizanlar, ayrıca örneğin Vietnam ve Küba direnişleri dünyada pek çok çevrede olumlu bir etki yaratıyordu. Ancak bu devir kapanmıştır. 21’inci Yüzyılda terör artık sadece ve tereddütsüz olarak bir istihbarat faaliyetidir.
Aklı başında herkes biliyor ki, büyük devletlerin, haydi daha açık söyleyelim ABD önderliğindeki istihbarat şebekelerinin desteği olmadan küresel terör örgütleri tek bir adım dahi atamazlar. Eski yıllarda sadece yerel bir karakter taşıyan, İspanyol köylülerinin, Fransız anarşistlerinin ya da Rus halkçı romantiklerinin başvurdukları bir yöntem olan terörün istihbaratın bir uzantısına dönüşerek profesyonelleşmesi uzun bir evrimin sonucudur.

Topyekûn savaş

Napolyon döneminde yaygınlaşan mecburi askerlikle birlikte modern çağın savaş anlayışı iki gücün çatışarak aralarında yeni bir dengeye ulaşmaları anlayışından ayrılıp topyekûn savaşa doğru ilerlemiştir. Artık savaş sadece ordular arasında değil insanların tümü arasında ve ekonomik, siyasal, kültürel, demografik her alanda verilmektedir. Amaç her zaman yeni bir denge ya da toprak alışverişiyle sınırlı olmayabilmekte, bir tarafın diğerini yok etme ve ortadan kaldırmasına dahi yönelebilmektedir. Ancak topyekûn savaş anlayışı da 20’inci yüzyıldaki iki büyük küresel kapışmayla ömrünü tamamlamış yeni bir döneme geçilmiştir.

Asimetrik savaşlar

Soğuk Savaş döneminde geliştirilen istihbarat teknikleri ve teknolojik yenilikler savaş sanatında iki değişik asimetrik savaş türünü ortaya çıkarmıştır. Birincisi tam anlamıyla kitle imha silahı özelliği taşıyan nükleer ve türevlerinin kullanılarak aşırı güç kullanımı anlamındaki atom savaşı, ikincisi ise terör ve mafya eliyle sürdürülen ve düşük şiddette fakat uzatılmış savaş anlamındaki asimetrik savaştır. Uyduların ön plana çıkması, iletişimde dijital sistemlerin ağırlık kazanması elektronik istihbaratın önemini aşırı ölçüde arttırmıştır. Dünyadaki sesli, yazılı, görüntülü tüm iletişim sadece dinlenmekle kalmamakta kayıt altına alınmaktadır. Bu kayıtlar üzerinde bilgi işlemle yapılan çalışmalar ve diğer gelişmiş istihbarat teknikleri sayesinde terör örgütleri rahatlıkla yönlendirilmeye başlanmıştır.

Mühendislik savaşları

ABD’nin uluslararası stratejisinde olsun, istihbarat yöntemlerinde olsun önemli dönüm noktaları hep önemli olaylara denk düşer. 1990’da Sovyetlerin çöküşü, dünyada terör konusundaki belirsizliklerin artmasını getirmiş ve 2001 yılındaki 11 Eylül eylemiyle birlikte istihbarat Bush yönetimi tarafından tamamıyla “proaktif” hale gelmiştir. Bu terim, ekonomiden alınma bir kavram olmakla birlikte sadece risk yönetimiyle ilgili değildir. Sadece gelecekte olabilecek gelişmelere karşı önceden hazırlıklı olmayla yetinmez, gelecekte yaşanabilecekleri etkilemek amacı da taşır. Zaten yıllardan beri istihbarat alanına propagandayı da katan güvenlik bürokrasisi, propagandayı temellendirecek eylemselliği de proaktif çalışmanın içinde sayar. İstihbarat faaliyetlerinin algı yönetimiyle çalışmalarında “reality building” (gerçek inşası) şeklinde bir başlık olması bunun en güzel ifadesidir.

Servis şubesi

PKK olsun, PYD olsun, DAEŞ ya da El Kaide olsun, bu tür terör örgütlerinin her biri tıpkı uluslararası suç örgütleri yani mafya çeteleri gibi küresel istihbarat ve güvenlik servislerinin kontrolündedir. Her ne kadar terörden şikâyet etseler de, güvenlik bürokrasisi için bu örgütler devletlerin siyasal amaçlarına varmak için kullandıkları araçlardan ibarettir. Onları bazı eylemlere yönelterek, doğacak sonuçlardan kendileri ve devletleri için siyasal, ekonomik ve diplomatik faydalar devşirirler. Bu arada masum insanları hayatlarını kaybetmeleri onlar için sadece bir ilacın muhtemel yan etkileri gibidir ve kaçınılmaz olarak görülürler. Teröristlerin onlarcasının, yüzlercesinin hatta binlercesinin ölmesi ise onlar için harcanan mühimmat kadar bile önem taşımaz.

Terör akademisi

Türkiye ve Belçika’daki terör olaylarından sonra sağlıklı bir analiz yapabilmek için terör ve istihbarat ilişkisi üzerinde dikkatle durmak gerek. Terörizmin ve teröristin siyasal amaçlarla kullanılması elbette insanların eline silah, bomba verip “git vur” ya da “kendini patlat” demek değildir. Bir yazılım içinde bir dosya açmak ya da kapatmak çoğu zaman bu tür basit emirlerden çok daha önemli olabilir. Kaldı ki, bazı gelişmeler de artık açık açık, gözümüzün önünde cereyan ediyor. Amerikan özel güvenlik şirketi Academi’nin adamları Kuzey Suriye’de PYD elemanlarına terör dersi verirken, bu özel sektör firmasının sahibi İstanbul’a iş ziyaretleri yapabiliyor. Bu arada da PYD’de bomba dersi almış bazı ruh hastaları kendilerini patlatarak onlarca can alabiliyor. İşte böyle bir dünyada yaşıyoruz. Bunlara karşı verilecek cevap direnmektir. Direnmek, terörü kullanarak ülkemizin politikalarını belli noktalara itmeye çalışanlara boyun eğmemek, buna çanak tutmak isteyen yerli işbirlikçileri susturmaktır. Terör sorununun dünya çapında çözülmesi, yeni bir dünya düzeninin kurulmasına bağlıdır ve bildiğimiz sloganla aynı içeriği taşır: “Dünya 5’ten büyüktür”.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

ÖZEL BÜRO ///

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: