ERMENİ SORUNU DOSYASI /// RUSLARIN SADIK UŞAKLARI : ERMENİLER

–14 Ocak 1820–


Amerikan misyoner örgütü American Board tarafından Türkiye’ye gönderilen Levi Parsons ve Pliny Fisk adlarındaki ilk Protestan misyonerler İzmir’e (1819) çıktı.

Parsons, İzmir’e çıktıktan az sonra, ’’Tanrının yardımıyla,bu kudretli günah imparatorluğunu tamamen yıkacak bir sistem kurmaya’’ and içtiğini yazdı. (…to see a system in operation which,with the divine blessing,shall completely demolish this mighty empire of sin.)

Parsons, düşündüklerini yapmaya vakit bulamadı, İzmir’e çıktıktan iki yıl sonra genç yaşta öldü.

Ama öteki genç ve hırslı Amerikan misyonerleri onu yücelttiler; ona övgüler, şiirler düzdüler ve onun yolunda yürümeye çalıştılar.

Ve Türkiye’ye gelen Amerikan misyonerleri en fazla Ermeniler arasında etkili oldular

-21 Kasım 1774-

Osmanlı Devleti ile Rusya arasında Küçük Kaynarca Antlaşması imzalandı.

Bu antlaşmayla Osmanlı Devleti, Osmanlı Hıristiyanlarının dinlerini ve kiliselerini koruyacağını Rusya’ya taahhüt etti. Antlaşmanın yedinci maddesi Rusya’yı, Türkiye’deki Hıristiyanların koruyucusu durumuna getirdi.

Rusya ayrıca, Beyoğlu’nda bir Ortodoks kilisesi yapma, eski bir kiliseyi onarma ve bunları kullanma hakkı da elde etti. Rus Çarlığı, Osmanlı Devleti’nin iç işlerine karışmağa başladı. Bâzı Hıristiyan gruplar ve bu arada Ermeniler de zamanla kendilerini Rus Çarı’nın teb’ası gibi görür oldular ve Osmanlı-Rus savaşlarında Ruslara hizmet ettiler.

Rusya’nın Ermenileri kendi tarafına çekmesi, Avrupa’nın diğer devletlerini ve bilhassa İngiltere’yi kıskandırdı. Bu kıskançlıkla harekete geçip, Osmanlı Hıristiyanlarına el attılar. Kırım Savaşı sonunda karşılarına çıkan fırsatı kullanıp,1856 Paris Barış Antlaşması ile emellerine ulaşmış oldular.


Amerika ise başka bir yol seçti; Önce misyonerleri ve tüccarları aracılığı ile Osmanlı ülkesine girdi ve Ermenilere el attılar. 1810’da Boston’da kurulan dışa dönük Amerikan misyoner örgütü American Board of Commissioners for Foreign Missions, 1819’da Türkiye’yi de programına aldı.

Ardından 1830’da da Osmanlı Devleti ile ABD arasında bir ticaret antlaşması yapılacak ve Osmanlı toprakları hem Amerikalı tüccarlara hem de Protestan misyonerlere açılacaktı.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

ÖZEL BÜRO ///

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: