ERMENİ SORUNU DOSYASI : ”Amerikan Sıtması” /// AMERİKA’DA TÜRK DÜŞMANLIĞI NASIL BAŞLADI ???????

Yıl:1840

Harput’un beş köyünde Amerikan ve Fransız okulları açıldı. Bunlar, Hüseynik, Sürsürü, Hulvenik, Bizişah, Kurulu köyleriydi.

Misyonerler, Türkiye’den ABD’ye Ermeni öğrenciler göndermeye başladılar. İlk gönderilenler papaz olarak yetiştirilmek üzere Amerikan teoloji okullarına ve yüksekokullara yerleştirildi.

Daha sonra lâik eğitim için de Ermeni gençleri Amerika’ya gönderildi. Bu gençlerin bir bölümü öğrenimlerini tamamlayıp Türkiye’ye döndü, bir kısmı göçmen olarak Amerika’da kaldı, ABD vatandaşlığına geçti.

Bunlar, ABD’de Ermeni göçmenlerinin önderleri oldu, Ermeni kolonisinin çekirdeğini oluşturdu. İleriki yıllarda, Amerikalılarla iş tutan küçük Ermeni tüccarları, onların ardından 1890’lara doğru küçük esnaf, zanaatkâr ve köylü Ermeniler de dalga dalga Amerika’ya göç etti.

Ermeni gençleri önce bekâr olarak gitti, ardından evlenmek üzere kızlar Amerika’ya gönderildi. 1900 yılı başlarında Türkiye Ermenileri bir çeşit ‘’Amerikan sıtmasına’’ tutulmuşlardı; göçler çorap söküğü gibi artmaya başlayınca, Osmanlı yönetimi, bâzı yörelerde nüfus azalmasın diye göçleri kısıtlayan tedbirler aldı. ABD yönetimi de sağlık bakımından göçmenleri sıkı kontrolden geçiriyor ve Doğu Anadolu’da epeyce yaygın olan Trahoma hastalığı Ermeni göçünü güçleştiriyordu.

Bu güçlükler karşısında insan kaçakçılığı yapan Ermeni simsarlar türedi ve Amerika’ya kaçak olarak da göçmen gönderildi. 1890-1900 yılları arasında 12.000 kadar Ermeni Amerika’ya göç etti.1901’den sonra bu göçler daha da hızlandı.1908’de 3.300, 1910’da 5.500 ve 1913’de 9.355 Ermeni Türkiye’den Amerika’ya göç etti. ABD’deki Ermeni kolonisinin nüfusu 50.000’i aştı.

Kısacası, Türkiye’den Amerika’ya Ermeni göçü –Amerikan misyonerlerinin ve Türkiye ile iş yapan Amerikalı tüccarların da etkisiyle- 1915 Tehcir olayından 75 yıl önce başlamış ve 19.yüzyılın bütün ikinci yarısı boyunca ve ondan sonra da devam etmiştir. Ermeni göçmenler, Türkiye’den ABD’ye halı, kilim götürürken berâberinde Türk düşmanlığını da götürdüler ve orada yaydılar.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

ÖZEL BÜRO ///

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: