DUYURU : AKP HÜKÜMETİ, TÜRKİYE İLE AZERBEYCAN DOSTLUĞUNU BİTİRDİ AMA BİZ YENİDEN İNŞAA EDECEĞİZ

Türkiye ile Ermenistan’ın İsviçre’nin arabuluculuğunda Bern’de yürüttükleri gizli görüşmeleri ilk kez Talat Paşa Komitesi 2 Eylül 2008’de yine bu salonda yaptığı basın toplantısı ile kamuoyuna duyurmuştu. O tarihten sonra suların akışı hızlandı, müzakereler açık hale geldi. Sonunda iki bakanlık 31 Ağustos 2009’da üzerinde anlaştıkları iki protokolü basına açıkladılar.

Buna göre, iki ülke

– Aralarında diplomatik ilişkiler kurmayı,

– Diplomatik ilişkilerin yanı sıra, enerji, ulaşım, teknik alanlarda ilişkiler geliştirmeyi üstleniyorlar.

Bunun türkçesi Türkiye hükümetinin aylar önce verdiği ancak Azerbaycan’dan gelen baskılar karşısında bir yana bıraktığı “sınırları açacağım” sözünü hatırlaması, daha doğrusu bu sözün Erdoğan’a hatırlatılmasıdır.

Türkiye hükümeti açıkça 1991 Aralığından beri izleye geldiği “Ermenistan Karabağ’dan çıkmadıkça, diplomatik ilişki kurmayacağım ve sınırları kapalı tutacağım” politikasından vazgeçmektedir. Türkiye hükümeti, böylece hem Azerilere verdiği sözü tutmamış olmakta, hem de bu adımlarıyla müttefikleri nezdindeki tüm saygınlığını ve inandırıcılığını yitirmektedir.

Türkiye, bu tek yanlı açılımla Ermenistan’ın dayatmalarına boyun eğmiştir. Nitekim Ermenistan devlet başkanı Sarkisyan hiçbir ön koşul kabul etmeyeceklerini belirtmekte, “ Türkiye ile diyalog Karabağ sorunundan bağımsız” diyerek anlaşmanın rengini açık etmektedir.

Açıklanan iki protokolle Türkiye elindeki kozları karşı tarafa teslim etmiş, Ermenilerin “soykırım” suçlamalarına sessiz kalmıştır. Bu adımların Batı’nın, özellikle ABD’nin baskısı ile atıldığı Batı basınında açıkça yazılmaktadır.

AKP’li Gül- Erdoğan çizgisi “kazan kazan politikası” önce Kıbrıs’ı ateşe atmış ardından K.Irak’ta “kırmızı çizgiler” terkedilmiş, şimdilerde ise Türkiye’nin en yakın müttefiki ve can dostu Azerbaycan arkadan hançerlenmiştir. Bu, bizim değil, Azerilerin kanısıdır.

AKP’nin iktidarı Türkiye’nin bütünlüğünü olduğu kadar, bölgedeki varlığını ve çıkarlarını da tehlikeye atmaktadır.

Çare, AKP’nin biran önce iktidardan uzaklaştırılması ve milli bir hükümet kurulmasıdır.

TPK bundan böyle Türkiye-Azerbaycan Dostluk komitesi olarak da çalışacağını, hükümetin yarattığı boşluğu dostlukla doldurmak için elinden geleni yapacağını kamuoyuna ve tüm dünyaya ilan eder.

Dr. Cüneyt Akalın

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

ÖZEL BÜRO ///

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: