AZINLIKLAR DOSYASI : Batı Avrupa Ülkelerinde Müslüman Azınlıklar ın Sorunları Paneli Gerçekleştirildi

KAYNAK : STRATEJİK DÜŞÜNCE ENSTİTÜSÜ

Panele TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Doç. Dr. Bünyamin Bezci (Sakarya Üniversitesi), Doç. Dr. Nuri Tınaz (Marmara Üniversitesi), Doç. Dr. Ahmet Yükleyen (İstanbul Ticaret Üniversitesi), Doç. Dr. Erdal Akdeve (Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi) ve Doç. Dr. Necmettin Doğan (İstanbul Ticaret Üniversitesi) konuşmacı olarak katıldılar.

Açılış konuşmasını yapan SDE Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün İslamofobinin Batı’da tehlikeli boyutlara ulaştığına değinerek “insanlar Batı’ya göç ediyor ancak bu durum Batı’da güvenlik sorunu olarak algılanmaya başladı ve bu algı tehdit edici boyutlara ulaştı” dedi.

Daha sonra kürsüye gelen TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu ise İslam dünyasında genelde sorunların “bizler-onlar” şeklinde ele alındığını belirterek “bu, konunun, sorunun özünün anlaşılmasını engelliyor. Batı Müslümanlarının sorunları anlaşılıyor ancak objektif bir gözle konunun özünü anlayarak sorunu çözebiliriz” dedi.

Almanya’da yaşayan Müslüman azınlıkların sorunlarını dile getiren Doç. Dr. Bünyamin Bezci Almanya’da gelişmiş demokrasinin sadece kâğıt üzerinde olduğunu belirterek özellikle Müslüman azınlıklar söz konusu olduğunda demokrasinin işleyişinin o kadar da mükemmel olmadığına değindi.

Panelde Avusturya’da yaşayan azınlıkların sorunlarını dile getiren Doç. Dr. Necmettin Doğan ise İslam Yasası’nın 1960’lı yıllarda Müslümanların girişimiyle aktif hale getirildiğini ve Avrupa’da Müslümanları bir grup olarak tanıyan tek devletin Avusturya olduğunu söyledi.

Doç. Dr. Nuri Tınaz ise “Fransa’da kendi kültürünün üstünlüğü inancı üzerine inşa edilmiş bir anlayış vardır.” dedi. Fransa’daki azınlıkların temel haklar konusundaki sorunlarını dile getiren Tınaz 6,5-7 milyon Müslüman nüfus ile Fransa’nın, Avrupa’da en çok Müslümanın yaşadığı ülke olduğunu belirtti.

Hollanda’da yaşayan Müslüman azınlıkların çocuklarına verilen eğitim seviyesinin düşüklüğünden, Camilere yapılan saldırılardan bahseden Doç. Dr. Ahmet Yükleyen Müslümanların kendilerine, ibadethanelerine yapılan saldırıları rapor ederek bunu basit bir suç değil, nefret suçu olarak kayıt ettirmelerinin önemine değindi.

İsveç’te yaşayan Müslüman azınlıklar ile ilgili bilgiler veren Doç. Dr. Erdal Akdeve ise çifte vatandaşlık hakkının en kolay alınabildiği ülkenin İsveç olduğunu dile getirdi. İlk Cami ve açıktan Ezan okuma izninin İsveç’te verildiğini söyleyen Akdeve, İsveç’te dini cemaatlerin devletten destek talep edebildiğini, sosyal hayatta dini ihtiyaçların devlet tarafından karşılandığını belirtti. Doç. Dr. Erdal Akdeve İsveç’te yapılan İslam karşıtı ırkçı gösterilerin yerli İsveç halkı tarafından desteklenmediğini söyleyerek sözlerine son verdi.

Panel, Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün’ün Konuşmacılara ve katılımcılara teşekkürleri ile son buldu.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , , , ,

ÖZEL BÜRO ///

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: