DIŞ POLİTİKA DOSYASI : “AK Parti Dış Politikası Çöktü”

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz bir cümle “AK Parti dış politikası çöktü” terör olaylarının son zamanlarda artışıyla beraber bu söz de popülerlik kazandı. AK Parti dış politikasına kısa bir göz atalım.Öncelikle komşularla sıfır sorun politikasına bir göz atalım. Bildiğiniz üzere AK Parti 2002’de iktidara geldiğinde komşularımızla sorunları sıfıra indireceğiz demişti.Komşuların tavırlarından dolayı bu politika tam anlamıyla uygulanamadı.Komşularla ilişkileri tek tek izleyelim.

Öncelikle Erministan ile olan ilişkileri inceleyelim.Türkiye cumhuriyet tarihi boyunca Ermenistan ile ilişkiler her zaman problemli olmuştur. Bunun sebebi Ermenistan’ın sözde soykırım iddialarında ısrarcı olmalarıdır.

Türkiye sorunların çözümü için Ermenistan ile diyalogu teklif etmiş ve bu kabul görmüştür.Türkiye-Ermenistan milli takımları, 2010 Dünya Kupası eleme grubu maçını eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan birlikte izledi. Tribünlerden barışı simgeleyen beyaz güvercinler uçuruldu. İki lider maç öncesi heyetlararası görüşmelere katıldı. Gül, görüşme sonrası “Tarih yazmıyoruz, tarihi yapıyoruz” açıklamasında bulundu.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 24 nisan 2015’te “Her gittiğim uluslararası toplantıda ve ülkemdeki her toplantıda arşivlerimizi açmaya hazır olduğumuzu, bir milyona yakın belge ve bilginin olduğunu her zaman söylüyorum. Ve diyorum ki; Ermenistan’ın arşivlerinde de varsa onlar da açsın. Üçüncü ülkelerde de varsa onlar da açsın. Hatta daha da ileri gidiyorum, biz askeri arşivlerimizi de açmaya hazırız diyorum” açıklaması ermenistan tarafından karşılık bulmamıştır.Ermenistan Avrupalı devletlerden aldığı destekle iddialarını sürdürmektedir ama çözüm için hiç bir adım atmamaktadır.

Akparti döneminde Türkiye-Yunanistan ilişkilerini incelendiğinde Cumhuriyet döneminin en sakin dönemini yaşıyoruz diyebiliriz.Gerek kurtuluş savaşından sonra Yunanistan’ın hak iddia etmesi gerek AB üyeliğindeki rekabet gerekse Yunanistan’ın üyelik kabulünden sonraki tavrı sorunların temel kaynağıdır. Türkiye ile Yunanistan’ın yaşadığı sorunlar her iki taraftaki milliyetçileri harekete geçirmiştir. Yunanistan’da iki nesil Türkiye nefreti ile yetişti öyle ki birine Türk demek hakaretti Yunanistan’daki bazı milliyetçilerce.Ama şimdi bakıldığında hiç bir sorun görünmemektedir zaten artık Yunanistan rakibimiz de değldir bizim ülkemiz gelişirken Yunanıstan borç batağına batmış durumdadır.Yalnız AB üyeliği yolunda Yunanistan’ın desteğine ihtiyacımız vardır Yunanistan’ın da bu zor ekonomik sıkıntılara bir de Türkiye ile bir sorun eklemek istemediğinden ilişkilerin bu seyirde devam etmesi öngörülmektedir.

Akparti döneminde Türkiye-İran ilişkiler incelendiğinde olumlu havanın orada da estiğini görebilmek mümkündür.Türkiye, İran ile Osmanlı’dan süregelen sorunlar yaşamaktadır. Kasr-ı Şirin Antlaşması ile İran sınırımız çizilmiş ama sorunlar süregelmiştir ama Akparti döneminde ibre tam tersine dönmüştür.Dünya ülkeleri İran’a ambargo uygulayıp sırtını döndüğünde Türkiye İran’ı yalnız bırakmamış ve çeşitli anlaşmalar imzalamıştır iki ülke arasındaki ticaret geliştirilmiştir.İran’a uygulanan ambargonun kalkmasıyla birlikte Türkiye-İran ilişkileri daha da artacaktır.Türkiye ile İran arasında bir sorunun yaşanması beklenmemektedir.

Akparti döneminde Türkiye-Suriye ilişkileri incelendiğinde cumhuriyet tarihinin en iyi dönemini görmek mümkün iki ülke arasında hiç olmadığı kadar dostluk ilişkisi kurulmuş bu ilişki ortak baakanlar kurulu toplantısı yapmaya kadar varmıştır imzalanan çeşitli anlaşmalar da bu ilişkinin birer ürünüdür.Lakin bu olumlu hava Suriye’deki içsvaş patlak verince dağılmış karşılıklı tehditlere kadar varmıştır bunun da sebebi Beşar Esad’ın sokağa çıkan muhalif grupları silahla susturmaya çalışması ve TÜrkiye’nin Suriye rejiminin değil haklarını isteyen Muhalefetin yanında yer almasıdır Türkiye bu kararlı tutumunu sürdürmeye devam edecektir.

Bir diğer konu da Türkiye iki yıldır güvenlikli bölge ve uçuşa yasak bölge ilan edilmeden Beşar Esad o koltuktan indirilmeden Suriye’deki iç savaş bitmez demekten yoruldu Avrupa ve Abd bildiğini okumaktan yorulmadı.Türkiye bu iç savaş uzadıkça tüm dünya etkilenecektir demesine rağmen ısrarla dinlenmiyor ama Suriye’den doğan terör tüm dünyayı tedirgin etmekte mülteci krizi keza öyle Avrupa’yı derinden etkilemektedir.Eğer güvenli bölge ilan edilmiş olsaydı bu kadar mülteci Avrupaya göç etmek zorunda kalmayacaktı. Eğer uçuşa yasak bölge ilan edilmiş olsaydı savaş bu kadar uzun sürmeyecek terör örgütleri bu kadar güçlenmeyecekti.

Akparti döneminde Türkiye-Rusya ilişkileri incelendiğinde tarih boyunca hiç bu kadar iyi olmamıştı.

Rusya, Osmanlı ile her zaman problem yaşamıstır Osman-Rusya savaşları Osmanlı’nın gerilemesine ve yıkılmasına zemin hazırlamıştır.Rusya’nın bitmek tükenmek bilmeyen sıcak denizlere inme sevdası Türkiye ile Rusya arasındaki sorunların temel kaynağıdır. SSCB’nin dağılmasıyla birlikte Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkiler olumlu bir ivme kazanmış ve nihayet Akparti döneminde zirve yapmıştır bu olumlu seyir vize muafiyetine kadar varmıştır.Rusya’nın Ukrayna politikasından dolayı Abd’nin ambargosuna maruz kalmış lakin Türkiye Rusya’ya ambargo uygulamamış bilakis ambargo duyurulduğunda Vladimir Putin 10 tane bakanı ile Türkiye’ye gelip çeşitli anlaşmalar imzalayıp ülkesine dönmüştür.
Bu olumlu hava Rusya’nın Suriye’de daha çok söz sahibi olma adına kendi uçağını Türkiye’Ye düşürtmesiyle dağılmış ve iki ülke arasındaki ilişkiler olumsuz bir ivme kazanmıştır.

Akparti döneminde Türkiye-dünya devletleri arasında olumlu ilişkilere sahiptir.2002’de 166 olan temsicilik sayasını 228 temsiciliğe kadar yükseltmiş dünyada en çok temsiciliği olan ülkeler sıralamasında ilk sıralara yerleşmiş Afrika’da en çok temsilcilğe sahip ülke olmuştur.

Türkiye Avrupa ile vize anlaşması yapmış ve haziran ayından itibaren Avrupa’ya vizesiz seyehat etmek mümkün olacaktır.

Bakınca çökmüş görünen TÜrkiye dış politikası aslında şaha kalkmıştır ideolojik körlük gerçekleri görmeyi engellemektedir.

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

ÖZEL BÜRO ///

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: