TERÖR DOSYASI : Ankara’daki Canlı Bomba Niye Patladı ki… İşte Söylenmeyenler…

BU BİR DAĞLICA VAKASI!

ANKARA’DAKİ BOMBA…

Olay şu:

17 Şubat 2016 günü, akşam saatlerinde bomba yüklü bir araç, Genelkurmay, TBMM ve kuvvet komutanlıklarının yakınında 5 askeri servis aracının geçişi sırasında patlatıldı.

Saldırıda 28 kişi öldü, 61 kişi yaralandı.

Aynı gece yarısı ajanslara verilen bilgilerden saldırganın Suriye uyruklu, Salih Necar olduğu belirlendi.

Emniyet olay yeri inceleme uzmanları patlamada ölen saldırganın vücut parçalarından ve parmak izinden kimliğine ulaştı. Suriyeli mültecilerle birlikte Türkiye’ye girdiği sanılan Necar’ın yurda geldiği dönemde parmak izinin alındığı bildirildi. Polis de bu kayıttan kimliğe ulaştı.

Yine aynı gece yapılan açıklamalardan saldırganın PYD terör örgütü militanı olduğu açıklandı.


Sonrasını biliyorsunuz; PKK terör örgütü bu saldırganın Abdulbaki Sömer olduğunu ifşa etti. Ardından Abdulbaki Sömer ile Salih Necar’ın aynı kişi olduğu anlaşıldı.

İşte olay aşağı yukarı böyle…

Şimdi bu terör eylemine Türkiye’nin içinde bulunduğu süreç açısından bakıldığında, ABD’nin PYD’ye terör örgütü demediği ve bu konuda yoğun çekişmelerin yaşandığı bir süreçte gerçekleşti. Saldırganın PYD’li olduğunun açıklanması üzerine zaten Cumhurbaşkanı Erdoğan da “işte PYD terör örgütüdür, bu konuda bizim haklılığımız kanıtlanmıştır” demiş, dikkati bu sürece çekmişti.

Yani?

Yani AKP Hükümeti Ankara’daki bu vahşete PYD açısından bakmış, “böyle bir saldırı nasıl olur”, “misilleme yapacağız, yaptık” gibi bizzat eylemi ve eylemciyi ve Türkiye’nin güvenliğini gündeme taşımak yerine, tartışmaları “PYD terör örgütü mü değil mi” üzerine çekmişti.

Sonrasını biliyorsunuz, ABD-Türkiye arasında hala PYD terör örgütü mü değil mi tartışmaları sürüp gidiyor…

Şimdi konuyu can alıcı yerinden ele alalım; bu terör eylemi kime hizmet etti, kime yaradı?

PYD’ye hizmet etmedi çünkü terör örgütü damgasını yedi ve bu durumu en azından uluslararası kamuoyuna duyuruldu.

ABD’ye hizmet etmedi çünkü PYD terör örgütü değil açıklamaları üzerine geldiği için bu eylem, en azından ABD’yi kısa süreliğine de olsa zora düşürdü.

Türkiye’ye hizmet etmedi çünkü 28 kişi yaşamını yitirdi, PYD teröristtir tezi de havada uçup gitti zira ABD dahi açıklama yapıp eylemi yapanlar konusunda kesin bir bilgimiz yok diyerek Türkiye’nin haklılığına destek vermedi.

Rusya’ya hizmet etmedi çünkü tam da uçak krizinin etkilerinin yaşandığı bir ortamda Rusya gibi bir devletin böylesi aşağılık bir vahşeti kurgulaması kendi açısından kabul edilebilir bir olasılık değildi.

Peki, bu terör eylemi kimin işine yaradı?

Şimdi yine başa dönelim…

Eylem yeri ANKARA yani başkent!

Eylem hedefi TÜRK ORDUSU yani en büyük silahlı ulusal güç!

Bir başka ülkede olsa yer yerinden oynar ve bu eylemi yaptığı düşünülenlere karşı öyle bir karşılık verilirdi ki bir daha böyle bir saldırıya cüret edemesin!

Peki, bu saldırısı sonrası AKP hükümeti ne yaptı?

Konuştu, konuştu, konuştu ve PYD terör örgütüdür dedi ama o öyle dediği için PYD terör örgütü olmadı ve ABD-AB-BM-NATO ve Rusya bunu kabul etmedi.

Peki ne yapması gerekirdi?

Madem ki Türkiye’yi başkentte vuran PYD idi, o halde Suriye sınırındaki PYD’ye özel bir harekatı yapılırdı, elebaşları tek tek temizlenirdi, hava harekatı yapılır ve tüm mevzilerinde darmadağın edilirdi ama bu olmadı! 2007 Dağlıca olayı da böyleydi; Türkiye’ye saldırmışlar, 12 askeri şehit edip, 8 askeri de alıp gitmişlerdi ama Türkiye yine de bir karşılık vermemişti!

Niye olmadı; hava harekatını yapamadı çünkü Rusya uçak krizi nedeniyle tehdit etmiş, Suriye hava sahasına girerseniz vururuz demişti ve Türkiye giremedi!

Özel harekat yapılmadı çünkü yine Rusya Suriye sınırını aşarsanız vururuz demişti ve Türkiye sınırı aşamadı!

Ve bunun tek nedeni; Türkiye-Rusya arasında yaşanan uçak kriziydi yani bu kriz Türkiye’nin Suriye’de elini kolunu bağlamış, ABD de bırakın Türkiye’ye destek vermeyi, Rusya’ya tüm yollar açmıştı.

Demekki BU UÇAK BOŞA DÜŞÜRÜLMEMİŞTİ!

Sonuçta Türkiye bu kanlı eyleme karşılık hiçbir şey yapamadı, çektiği acıyla kaldı.

Bu terör eylemi Türkiye’de büyük bir endişeye ve güvensizliğe yolaçtı, insanlarımız artık savunmasız olduğunu düşünmeye başladı çünkü en büyük güvencesi olan ordusu vurulmuştu!

Şimdi tüm bu yönleriyle bakıldığında, bize sorarsanız bu olay bir 21 Ekim 2007 DAĞLICA olayıdır, bu olay bir 4 Temmuz 2003 ÇUVAL olayıdır!

Her iki olayda da Türk Milleti aşağılanmıştır, küçük düşürülmüştür, kendine olan güveni sarsılmıştır!

Ankara’daki terör eylemi de benzer bu sonuçlara yolaçmıştır!

Ve Türkiye bu üç olayda olduğu gibi, kendi yöneticileri eliyle bu duruma düşürülmüştür!

Siyasi muhalefet hala ortaya çıkmaz ise eğer, Türk Ordusu ve Yargısı, Türk Milleti’nin ayağa kalkmasını sağlayacak bir tavır sergilemezse eğer, AKP siyaseti bu süreci bildiği gibi yürütecek ve Türkiye’yi peşinden sürükleyecektir!

Erdal Sarızeybek

BİLGETÜRK

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

ÖZEL BÜRO ///

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: