TARİH : Taş Kesilen İnsanlar Pompei


Pompei
kenti, bugün taş kesilen insanların bulunduğu antik bir Roma kentidir. Nasıl helak olduğu ve nasıl bulunduğu ile ilgili konuları daha önceki yazımızda belirtmiştik. Bu konumuzda ise Pompei halkının yaptığı aşırılıklar ile sizi hayrete düşürecek bilgiler içermektedir.

M.S – 79 yılında, Pompei kenti zevk ve sefa içerisinde hayat sürdüren insanlardan oluşmaktaydı. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki Pompei kentinin, helak olması Kur-an’da geçmemektedir. Ancak Allah’ın gazabının aşırılıkları nasıl yok ettiği, ibreti alem için günümüze kadar nasıl aynı şekilde kaldığı, asıl düşünülmesi gereken konulardandır.

Pompei Antik Kenti, dönemin zenginliğine sahip bir sahil kenti idi. Zevk ve Sefa hat safhadaydı. Pompei kentinde yüksek kademesinde bulunan ve şehrin ileri gelenlerinin yaşadıkları aşırılıklar sınır tanımıyordu.

Roma kralı Caligula, dönemin en başta gelen sapık ve gaddarlarından biriydi. Kendi kız kardeşine aşık ensest bir sapıktı.

Zenginlerin, aristokrat ve burjuvaların bulunduğu halkın çoğu, yedikleri önünde yemedikleri arkasında bir hayat sürüyorlardı. Pompei‘de ki zenginler tarafından verilen büyük ziyafetler ve yemekler sırasında, doydukları halde, kurulu yiyeceklerden yeniden yiyebilmek için, yediklerini kaz tüyleri ile kusturup, midelerini boşalttıktan sonra, tekrar yemek yedikleri söylenmektedir. Yani yemek yemekten çok yemeğin zevkinden, aşırı bir şekilde haz almaya bakıyorlardı.

Pompei kenti zevk ve fuhuş anlamında dönemin en önde gelen kentlerinden biriydi. Sahil kenti olması nedeniyle çok sayıda gemi, limana ticaret için uğruyor, bölgeye gelen dil bilmeyen Gemiciler için penis şeklinde heykeller yapılarak, fuhuş yapılan genelevleri, rahat bulmaları sağlanıyordu. Kentin neredeyse her köşe başında, genelevler ve hayat kadınları bulunmaktaydı. Halkın yüzde kırkı kölelerden oluşmakta ve bu köleler efendilerinin zevk içinde yaşamalarını sağlamakla görevliydiler.

Pompei de eşcinsellik, önemsiz bir konu olarak görülmektedir. Yapılan araştırmalar ile eşcinselliğin Pompei‘ de yaygın olduğunu kimsenin ses çıkarmadığını göstermektedir. Ayrıca halkın heykel şeklindeki bulunan son anları bu durumu açıkça gözler önüne sermektedir. Ufak çocuklar, ilişkiye girerken taş kesilenler, sefa içinde yaşarken taşlaşanlar ve daha pek çok vaziyette, son hallerini yaşayan insanlardan oluşmaktaydı Pompei kenti.

P

ompei halkının son anlarının nasıl olduğu, çok açık bir şekilde ortadadır. Uzmanlara göre, kükürt gazı ile zehirlenen halkın üzerine, lavların püskürmesiyle anında taş kesilmiş ve yaklaşık olarak 20000 kadar Pompei halkı oldukları yerde kalmıştır. Vezüv yanardağının aniden patlaması ile oluşan kül bulutu ve lavlar, birkaç saat içinde koca şehri yutmuş ve insanların üzerine bir anda gelen bu afet ile gaflet içindeki şehir sakinleri, son anlarında oldukları yerde Taş kesilmişlerdir. Bu nedenle, aşırılıkların neye yol açtığının bir anlamda ibret dolu vakıasıdır Pompei kenti. Başını elleri arasına alarak yüzünü kapatmaya çalışır bir şekilde bulunan taşlaşmış bedenin görüntüsü, adeta biz ne yaptık dercesine Tüm yaşananları Açıklıyor.

Reklamlar

Etiketlendi:,

ÖZEL BÜRO ///

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: