ARAŞTIRMA DOSYASI /// ŞENER MENGENE : TÜRK BİRLİĞİ – Terör ve Türkiye

Terör ve Türkiye

Dünya da terörle mücadeleyi en uzun süreli yapan ve en fazla terör örgütüne sahip olan ülkeyiz. Küresel güçlerin, güçlenme ve ayağa kalkma dönemlerinde, Türkiye’yi baskı altına almak, diz çöktürmek, kanseri gösterip sıtmaya razı etmek, topluma korku salmak ve istediklerini yaptırtmak için, aracı olarak kullandıkları bir taşeron, bu saldırıyı yapan hangi örgüt olursa olsun önemi yok, aynı amaca hizmet ediyor.

Terörle mücadelede, asimetrik savaş, gayrinizami harp ve örtülü savaş unsurlarını barındırmaktadır. Bu nedenle, özel kuvvetlere, özel harekat birliklerine daha inisiyatif verilmeli ve kandile yapılan hava operasyonları, özel kuvvetlerin nokta operasyonları ile desteklenmelidir. Terörle mücadelede olumlu sonuç almak için kararlılıkla, çok boyutlu, çok yönlü ve uzun soluklu, stratejik bir mücadele önemli ve gereklidir. Bütün terör örgütleri bitirilene kadar bu mücadele kararlılıkla ve kesintisiz devam etmelidir.

Bundan sonrada sansasyonel eylemler devam edebilir ve terör olayları metropollere taşınmaya devam edecektir. Bu nedenle acil ve daha fazla önlem alınmalıdır. Bombalı saldırı, siber saldırı, toplumsal olay, istihbarat, strateji, özel kuvvet, özel harekat, asimetrik savaş, gayrinizami harp, örtülü savaş gibi konular üzerinde önemle durulmalıdır.

Ilk terör saldırısı 1984’te gertçekleşmesine rağmen, terörle mücadele kanununu yedi yıl gecikmeyle ancak1991’de çıkartabildik, o süreçte sorunun çözümünde ve büyümeden önlenmesinde çok geç kalındı. ABD 11 eylül saldıları sonrası bir haftada kanunlarını çıkarttı ve uygulamaya koydu. ABD, Ingiltere, Fransa ve Iran’ın terörle mücadelede kullandığı kanun ve yöntemlere benzer kanun ve yöntemler uygulamalıyız.

Bir diğer önemli konu ise, cezalar caydırıcı hale getirilmeli, terör suçuna ağır ceza ve idam, yardım ve yataklık yapanlarda vatandaşlıktan çıkartılmalı, mal varlıklarına el konulmalıdır.

Terörle mücadelede kesin sonuç için, dış politika ile birlikte, uluslararası, silahlı, siyasi, medya, ekonomik, psikolojik, sosyolojik ve stratejik mücadele birlikte yapılmalıdır.

Başımız sağolsun. Vefat edenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dilerim.

Şener Mengene
Stratejist/Gazeteci-Yazar
Strateji Enstitüsü

Türk Birliği

Türk Birliği Neden Gereklidir?

Dış Politikamıza ve Uluslararası dengelere baktığımızda, Türk Birliği’nin kurulmasının gerekli ve önemli olduğunu görmekteyiz.

Türk Devletleri ve Türksoylu topluluklarla STK, sosyal, külterel, ticari, ekonomik, siyasi ve silahlı işbirliği ve güçbirliğimizi daha üst seviye’ye çıkartmalıyız. Dünya Türk Kurultayı Türkiye’de gerçekleştirilmelidir. Türkiye Türk Dünyasına liderlik ve abilik yapmalıdır. Kayıp yıl ilan ettiğimiz 2015 geride kaldı ama ders almamız gereken birçok konuyu da geride bıraktı. 2016 yılına stratejik olarak bakacak olursak, yeni yılın başında dünya güç dengelerine, küresel bazda etkili kuruluşlara ve ülkelere bir göz atalım.

Uluslararası Kuruluşlar;

BM, G-8, AB, NATO, BRIÇS, G-20, İ.İ.T, Arap Birliği, Türk Konseyi
Dünya geneli; İngiltere, Vatikan, ABD, İsrail, Rusya ve Çin
Avrupa; Vatikan, Almanya ve Fransa
Asya; Rusya, Çin, Hindistan ve İran
Afrika; Fransa, Çin ve İsrail
Güney Amerika; Brezilya, Venezüella
Ortadoğu; İsrail, İran ve Suudi Arabistan

Forbes Dergisi 2015 dünyada etkili kişiler listesinin ilk beş sırası da bir bakıma bu bilgileri teyit ediyor.

Buna ilave olarak dünya genelinde Vatikan, Dünya Yahudiler Birliği ve İngiltere Kraliyet Ailesi’de ayrıca dikkate alınması gereken etki noktalarıdır.

Arap ülkeleri Iran ve Suudi Arabistan’ın kontrolüne girdi, ırk ve mezhep farkından dolayı bizi aralarında istemiyorlar. Irk ve din farkından dolayı bizi AB, BM, NATO, BRISÇS ülkeleride istemiyor, geriye tek çare kalıyor Türk Birliğini kurmak.
Türkiye olarak bölgemizde ve dünya da söz sahibi olabilmek için küresel güç dengelerini ve istihbarat örgütlerini dikkate almak ve yeni güç dengesi olarak Türk Birliğini kurmak zorundayız.

Özellikle dünya haritasında değişiklikler beklediğimiz bu yılda Türk ve İslam dünyasında daha etkin olmalıyız, bu nedenle İslam İşbirliği Teşkilatı, Arap Birliği ve Türk Konseyi ile ilişkilerimizi üst seviye’ye çıkarmalıyız. Yaşanan insan hakları ihlalleri, göçler, çatışmalar, zulümlerin azalması ve sona ermesi için daha fazla inisiyatif almaya hazır olmalıyız. Suriye, Irak, Filistin, Arakan, Karabağ, Doğu Türkistan gibi konularda çözüm üretme adına doğru politikalar gelişmeli ve uygulamalıyız, yoksa Arap Baharı gibi bir Türk Baharı ile karşı karşıya kalabiliriz.

Türkiye ne zaman güçlenme ve ayağa kalkma dönemine girse mutlaka bir engel ile önü kesiliyor, bu engel farklı dönemlerde farklı şekillerde olabilir, gezi parkı olaylarında bir ağaçla başlayan basit bir olay uluslararası manipülasyonlarla çok farklı noktalara ulaştı ve günlerce ülke gündemini işgal ettiği gibi dünya kamuoyunda da ülkemizi zor duruma düşürdü, ülkemize gelen yabancı yatırımcıların yön değiştirmesine, turizm gelirlerinde ve borsa da ciddi kayıplara sebep oldu. Bu gibi toplumsal ayrışmaya sebep olan sansasyonel olayların tam olarak sona erdiğini de söylemekten de çok uzaktayız, şimdi’de farklı bir versiyon öz yönetim adı altında doğu ve güneydoğuda hendek ve barikat olarak kendini gösteriyor. Yine akademisyenlerin bildirisi, bahar döneminde toplumsal olayların gündeme gelmesi’de ayrı bir anlam ifade etmektedir.

Küresel silah ve ilaç ticaretinin hacim olarak artma eğiliminde olacağı bu yılda yeni savaşlara, yeni hastalıklara, yeni haritalara ve yeni devletlere hazır olmalıyız.

Türkiye olarak dış politikadaki yalnızlığımızı, Türk Birliği ile telafi etmeliyiz. Özellikle, nükleer enerji, nano teknoloji, dijital sistemler, uzay teknolojileri, savunma sanayi, ilaç sanayinde daha etkin olmalıyız, kendi teknolojimizi, silah, ilaç ve gıdamızı üretmek mecburiyetindeyiz. Bununla birlikte dış politikada denge unsuru sağlanmalı, Rusya’nın uyguladığı soğuk savaşa önlem alınmalı, terörle mücadele kararlılıkla ve bütün boyutları ile sonuna kadar sürdürülmeli, istihbarata ağırlık verilmeli ve büyükşehirlerde terör olayları başlamadan önlenmelidir.

Şener Mengene
Stratejist/Gazeteci-Yazar

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

ÖZEL BÜRO ///

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: