IŞİD DOSYASI /// ÖSO ‘istihbarat şefi’ : ABD, IŞİD’in güçlenmesine izin verdi

Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) ‘istihbarat sorumlusu’, Suriye’deki IŞİD militanlarıyla ilgili elde ettikleri istihbarata ABD’nin pek önem vermediğini ve IŞİD’i zayıflatma şansını birçok defa geri çevirdiğini söyledi.

ÖSO’nun ‘M’ kod adlı ‘istihbarat sorumlusu’, Fransız Le Monde gazetesine verdiği röportajda IŞİD’le ilgili sahada edindikleri çok önemli bilgileri iki yıl boyunca CIA’e ilettiklerini, ancak hiçbir yanıt alamadıklarını ve bununla ilgili harekete geçildiğini görmediklerini söyledi.

İletilen bilgiler içinde Irak ve Suriye’deki IŞİD militanlarıyla ilgili koordinat, harita, fotoğraf ve telefon numaraları bulunduğunu kaydeden ÖSO ‘istihbarat şefi’, “IŞİD’in 20 üyeden 20 bin üyeye ulaştığı süreçteki her şeyi Amerikalılara gösterdik. Onlara bu bilgilerle ne yaptıklarını sorduğumuzda her zaman bunun karar vericilere ait olduğunu söyleyerek kaçamak yanıtlar verdiler” dedi.

MAAŞINI ABD’DEN ALIYOR

Yurtdışında istihbarat eğitimi aldığını ve maaşını ABD’nin ödediğini anlatan ‘M’, ABD’nin kendisine ayda 30 bin dolar ödemeyi vaat ettiğini ancak sonuçta 10 bin dolar maaş aldığını söyledi.

IŞİD içindeki en önemli bilgi kaynağının Türkiye sınırındaki Mınbiç’de yaşayan bir ajan olduğunu belirten ‘M’, “Ben ve ajanlarım IŞİD yetkililerinin telefon numaralarını, uydu ekipmanlarının seri numaralarını ve IP adreslerini ele geçirmeyi başardık ama yine ABD’den hiçbir yanıt alamadık” diye konuştu.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

ÖZEL BÜRO ///

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: