BND DOSYASI : Abd Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA’in Alman Ajanı 8 Seneye Çarptırıldı

Altı sene boyunca Amerikan ve Rus servislerine Almanya’nın devlet sırlarını ifşa eden BND mensubu sekiz seneye mahkum edildi.

Almanya Federal Savcılığı, Amerikan hariç istihbarat teşkilatı ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA hesabına casusluk yaptığı iddiasıyla Alman hariç istihbarat servisi (BND) mensubu hakkında on sene hapis cezası talep etmişti. 32 yaşındaki zanlı vatana ağır ihanet, vazife sırlarının ihlali ve rüşvete yatkınlıkla suçlanmıştı.

Markus R. adlı zanlının 2008 ile 2014 seneleri arasında, aralarında Almanya’nın vatan dışındaki ajanlarının adlarının bulunduğu liste de iç olmak üzere BND’nin saklı dokümanlarını 80 bin euro karşılığında ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA’ya sattığı ortaya çıkarılmıştı. Suçlamalar arasında bir BND muhbirinin hayatını tehlikeye atmak da bulunmaktaydı.

Markus R.’nin 2014 yılında irtibata geçtiği Rus saklı servisine de üç saklı dosya ilettiği öğrenildi. Psikolojik ekspertizle zanlının tam kusur ehliyetine malik olduğu belirlenmişti. İddianamede Markus R.’nin paraya düşkün olduğu ve kendini gösterme isteğinin ağır bastığı belirtilmişti. Zanlının dışarıdan yönlendirilmeyip, kendiliğinden iki yabancı istihbarat servisine aniden başvurması, ceza arttırıcı ne sebepten olarak kabul ediliyor.

Çalıştığı kurumun güvenini suistimal etmekle de suçlanan zanlının bütünüyle olmasa da suçunu itiraf etmesi suçu hafifletici sebepler arasında gösteriliyor. Markus R. can sıkıntısı, moral bozukluğu ve Alman istihbarat servisindeki görevinin kendisine hafif gelmesi nedeniyle, ‘heyecan’ ve ‘serüven’ aradığı için bu yolu seçtiğini demişti.

Federal Savcılık, sıkı bir müttefik olsa da, Alman devlet sırlarının Amerikan hariç istihbaratına aktarılmasının ne sebepten vatana ihanet anlamına geldiğine de değinerek, siyasi müttefik ve arkadaş devletler arasında da devlet sırlarının olabileceği hakkındaki Federal Yargıtay kararına atıfta bulunmuştu.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , , ,

ÖZEL BÜRO ///

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: