TARİH : Arşiv Belgelerine Göre OSMANLI GÖSTERİ SANATLARI

Arşiv Belgelerine Göre OSMANLI GÖSTERİ SANATLARI (Geleneksel Seyir Sanatları-Tiyatro-Sinema)

Gösteri sanatları, kültürel hayatımızın vazgeçilmez bir dalı olarak hemen her medeniyette farklı ve kendine özgü şekillerde tarih boyunca var olmuştur. Kültürel hayatımız içinde yer alan geleneksel gösteri sanatlarının izlerini, Anadolu’dan daha gerilere Orta Asya’ya kadar götürmek mümkündür. Osmanlı döneminde revaçta olan geleneksel seyir sanatları incelendiğinde Türk ve İslâm coğrafyasından süzülegelmiş bu zengin tarihi mirasın bu dönemde de yaşatıldığını görmekteyiz. Mimariden musikiye, edebiyattan güzel yazıya tüm estetik değerleri ile tarihte önemli izler bırakan Osmanlılar, belli kural ve sınırlar çerçevesinde seyir sanatlarının gelişmesine de katkı sağlamışlardır. Osmanlı klasik çağlarında başta saray ve üst düzey yönetim mekanizmaları tarafından himaye edilip, halk nezdinde de büyük bir ilgi gören; Kukla, Karagöz, Meddah ve Ortaoyunu gibi seyir sanatlarına, Tanzimat’la birlikte batılı tarzdaki sahne sanatlarının ve sinemanın eklenmesi Osmanlı görsel sanatlarının gelişim seyri olarak değerlendirilebilir.

Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü bünyesindeki Osmanlı Arşivi belgelerine dayanılarak hazırlanan bu eser, gösteri sanatlarının tarihi seyri içerisindeki gelişimi takip edilerek hazırlanmıştır.

Kitapta, 165 konu başlığı altında toplam 302 belge günümüz harflerine aktarılmış ve özetlenmiştir. Muhtelif kaynaklardan derlenen döneme ait birçok fotoğrafla da, kitabın görsel zenginliğine katkı sağlanmıştır. Osmanlı Gösteri Sanatları ve bununla beraber Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü’nce 2015 yayın planı çerçevesinde hazırlanan "Arşiv Belgeleri’ne göre OSMANLI’DA kADIN", Arşiv Belgelerinde ŞEYHÜLİSLAM FETVALARI" ve 91 NUMARALI MÜHİMME DEFTERİ-özet-çeviriyazı-tıpkıbasım" adlı eserlere Osmanlı Arşivi ve Cumhuriyet Arşivi Yayın Satış ofislerinden ulaşılabilmektedir.

1osmanlı gösteri sanatları kapak.pdf

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

ÖZEL BÜRO ///

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: