ALMANYA DOSYASI : Almanya’ya Rus tezgahı

Bild gazetesi, istihbarat kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Rusya’nın medyayı ve sığınmacıları propaganda malzemesi olarak kullanıp, Almanya’yı istikrarsızlaştırmayı amaçladığını iddia etti.

Almanya’nın yüksek tirajlı Bild gazetesi, Rusya’nın Almanya’yı istikrarsızlaştırmayı amaçladığını iddia etti. Gazete, Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) Başkanı Hans Georg Maassen ve Almanya Federal İstihbarat Teşkilatı (BND) Başkan Yardımcısı Guido Müller’in Bundestag’taki Parlamento Kontrol Komitesi’nin (PKGr) gizli oturumunda konuyla ilgili uyarılarda bulunduğunu yazdı.

Mülteciler bahane edilecek

Oturumda istihbarat teşkilatı temsilcilerinin, Almanya’da yaşayan iki milyona yakın Rus’un mobilize edilerek sürekli protesto gösterileri yapabilecekleri, bu sayede medya için propaganda malzemesi temin edilebileceğini rapor ettikleri ifade edildi. Ayrıca Rusya’nın medyayı kullanarak Almanya’ya baskı kurmayı amaçladığı konusunda bilgi verdi. Yetkililer buna da sığınmacılar nedeniyle Almanya’nın güvenli olmadığını iddia ederek Rusya’ya döndüklerini ifade eden kişilerle yapılan röportajları örnek gösterdi.

Putin, Merkel’i devirmek istiyor

Geçen hafta NATO uzmanı, Rusya’nın Avrupa’daki mülteci karşıtı faşist grupları kullanarak Putin rejimine karşı yaptırımların en önemli savunucusu Merkel’i devirmek istediğini söylemişti. NATO yetkilisi Janis Sarts, “Rusya’nın Avrupa’daki aşırılıkçı grupları fonladığı yönünde kanıtımız var. Rusya, Almanları Merkel’e karşı kışkırtıyor” demişti.

Uydurma tecavüz hikayesi

Almanya’da daha önce Lisa F. adlı bir Rus genci, sığınmacıların tecavüzüne uğradığını iddia etmiş ancak bunun uydurma bir hikaye olduğu ortaya çıkmıştı. Ancak Rus medyasından Perwy Kanal ve Russia Today bu olayı propaganda aracı olarak kullanmıştı.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

ÖZEL BÜRO ///

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: