TERÖR DOSYASI : 204 Guantanamo mahkumu ‘cihad’a geri döndü

ABD Ulusal İstihbarat Başkanlığı’nın açıklamasına göre, 204 eski Guantanamo mahkumunun savaş sahalarına geri döndüğü düşünülüyor.

ABD Ulusal İstihbarat Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, 204 eski Guantamo mahkumunun savaş sahalarına geri döndüğü veyahut bundan şüphelenildiğini açıkladı.

Cihat yanlılarının yaklaşık üçte ikisi, yani 128 kişi, kayıplara karıştı. 76 eski bir mahkum öldürüldü veya doğal nedenlerden öldü veya tekrar yakalandı.

Listeki eski mahkumların ezici çoğunluğu yani, 185’i (%95)’i Bush yönetiminde başka hapishanelere transfre edildi veya serbest kaldı. Ve ek olarak, 19 sabıkalı Obama’nın görev süresi içinde serbest kaldı.

Eski Guantanamo mahkumlarının savaşa geri dönüşü ile alakalı ilk istatistik 2008 yılında yayımlandı.

2008 yılı Haziran ayında, Savunma Bakanlığı 37 eski mahkumun savaşa geri döndüğü veya bundan şüphelenildiğini açıklamıştı. 13 Ocak 2009’da Pentagon sözcüsü ise bu sayının 61’e çıktığını açıklamıştı. Nisan 2009’da ise bu sayı 74 olarak kamuoyuna duyuruldu.

Bu tahmini sayılara 150 eski mahkumun "cihada" geri döndüğünün açıklaması ile, Nisan 2009 ile Kasım 2010 arasında iki katına çıktı. Ve günümüze kadar bu sayı gittikçe artmaya devam etti.

ABD Ulusal İstihbarat Başkanlığı, "terörist" veya "isyan" organizasyonlarına katılan eski Guantanamo mahkumlarını iziliyor.

Eski mahkumlar, liderlikten canlı bomba saldırılarına kadar çeşitli alanlarda cihat gruplarına hizmet ediyorlar. Hapishanelerden "mezun olmuş" bu isimler, hem Taliban hem de El Kaide’de üst düzey roller üstleniyorlar.

İbrahim El Kusi, 2002 yılından 2014 yılına kadar Guantanamo’da tutuldu. El Kusi, geçen yıl Arap Yarımadası El Kaidesi’nin önemli isimlerinden biri olarak tekrar ortaya çıktı.

Diğer bir Guantanamo mezunu, Hamid Abdurrahman Ahmet, önceki ay IŞİD ile birlikte çalıştığı iddiası ile İspanya’da tutuklandı. Ahmet, 2002 yılından Şubat 2004’e kadar Küba’da tutuldu ve sonrasında İspanya’ya transfer edildi. Ahmet’in Fas ve İspanya’nın sınır kenti olan Ceuta’da cihat yanlısı bir hücre yapılanması kurduğu iddia edilmişti.

Eski Guantanamo mahkumu İbrahim El Kusi, yeni Arap Yarımadası El Kaidesi liderlerinden biri

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

ÖZEL BÜRO ///

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: