FETÖ ÖRGÜTÜ DOSYASI : ABD, Paralel örgüt belgelerini kopyaladı

FBI’nın, 2007’de New York’ta gözaltına aldığı, Gülen’in Emniyet İmamı Osman Hilmi Özdil’in bilgisayarından çıkan belgelerin kopyasını aldığı ortaya çıktı

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI), 2007’de New York’ta gözaltına aldığı Kozanlı Ömer kod adlı Emniyet İmamı Osman Hilmi Özdil’in bilgisayarından çıkan belgelerin kopyasını aldığı ortaya çıktı. FBI’nın, Özdil’i ve onunla birlikte gözaltına alıp bıraktığı MİT İmamı Murat Karabulut’u ABD’de adım adım takip ettiği de anlaşıldı.

ANCAK 2014’TE BİLGİ VERDİLER
İstihbarat birimlerinin hazırladığı Paralel Devlet Yapılanması (PDY) raporunda da şöyle denildi: "Sorgulama esnasında Osman Hilmi Özdil’in üzerinden çıkan belgelerin yanı sıra bilgisayarındaki bilgiler de kopyalanmıştır. Osman Hilmi Özdil’in 2007’de FBI tarafından yakalanmasının ardından ABD yetkilileri tarafından Dışişleri Bakanlığı ya da başka bir kanaldan gönderilen herhangi bir bilgi/belge bulunmamaktadır. Ancak Ocak 2014’te FBI’dan EGM aracılığıyla Özdil’in yakalanmasına dair bilgi ve belgelerin bir kısmının temini mümkün olmuştur. Belgede özetle, ABD New York JFK Havalimanı’nda 18/04/2007’de yapılan rutin kontroller esnasında Osman Hilmi Özdil ve Murat Karabulut’un birlikte seyahat ettiklerinin tespit edildiği, Osman Hilmi Özdil’in iş amacıyla ABD’yi ziyaret ettiğini, Karabulut’un ise Osman Hilmi Özdil ile 12/04/2007’de Türkiye’den beraber geldiklerini, ancak ABD’de bulundukları sürede birlikte olmadıklarını ve Osman Hilmi Özdil’in ABD’de kimlerle birlikte olduğunu bilmediğini ifade ettiği belirtilmiştir."

FBI ADIM ADIM İZLEDİ
İstihbarat birimlerine göre Osman Hilmi Özdil ve Murat Karabulut, 12-18 Nisan 2007’de ABD’de kaldıkları sürede FBI tarafından takip edildiler. ABD derin devlet aklının, CIA üzerinden Gülen Örgütü’ne destek verdiği, FBI üzerindense örgütün açıklarını aradığı göz önüne alındığında FBI gözaltısının rutin bir işlem olmadığı görülüyor. FBI, bu isimleri planlı biçimde gözaltına almış ve bu sayede örgütün gizli faaliyetleriyle ilgili önemli bilgilere ulaşmıştı. Özdil’in üzerinden çıkan belgelerde Ergenekon operasyonunun şifrelerini içeren notlar yer aldığına gören FBI, rutin dediği gözaltı işlemiyle Türkiye’deki Ergenekon operasyonunu 2 ay önceden öğrenmiş oldu. İstihbarat birimlerinin raporunda şu değerlendirmelere yer verilmiş: "Özdil’in üzerinden çıkan notlarda yer alan isimlerin bir bölününü Ergenekon sanıkları arasında yer alması ve şahıslar hakkında henüz bir yargılama süreci dahi başlamamışken aylar öncesinden, anılanlarla herhangi bir diyalogu bulunmayan Osman Hilmi Özdil’in 18/04/2007’de ele geçirilen notlar arasında isimlerinin yer almasının, notlarda yer alan ancak Ergenekon davasında yargılanmayan diğer şahısların büyük bölümünün ise Gülen grubuna karşı tutumlarıyla bilinen kişiler olmasının, oldukça dikkat çekici olduğu değerlendirilmiştir."

FBI MUSTAFA ÖZCAN’I DA SORDU
FBItarafından 29 Ocak 2008’de 43/14-2008 sayılı yazıyla Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı’ndan Mustafa Özcan’a ilişkin bilgi talep edildi. EGM tarafından 15 Şubat 2008’de yazılan cevabi yazıda Mustafa Özcan’ın yanı sıra, Süleyman Tiftik, Şerif Ali Tekalan, Harun Tokak, Mehmet Hanefi Sözen ve Osman Hilmi Özdil’e ilişkin bilgiler verildi.

6 YILDA 71 KEZ YURTDIŞINA ÇIKIŞ YAPTI
İstihbaratbirimlerince hazırlanan raporda Osman Hilmi Özdil’in özellikle 2001-2007 arasında yoğunlaşan yurtdışı seyahatleriyle ilgili de bilgiler yer alıyor. Buna göre Özdil, 2001’den ABD’de yakalandığı Nisan 2007’ye kadar bazı yıllar 12 defa olmak üzere toplam 71 kez yurtdışına giriş-çıkış yapmış. Özdil, FBI tarafından sorgulandığı seyahatten sonra 19 Nisan 2007’de İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan yurda giriş yapmış. FBI tarafından yakalanmasının ardından yurtdışı seyahatlerini azaltmış. 2008, 2009, 2010, 2011 ve 2013’te sadece birer defa yurtdışına gitmiş, 2012’de ise hiç çıkmamış. 17-25 Aralık operasyonundan sonra yurtdışı seyahatleri yine çoğalmış. 2014’ün 22 Ocak’ında yurtdışına çıkıp 02/02/2014’te dönmüş. THY kayıtlarına göre Suudi Arabistan’a gitmiş. Özdil, 27 Aralık 2013’te SABAH’ta fotoğraflarının yayınlanmasından kısa süre sonra, 5 Şubat 2014 tarihinde yurtdışına çıktı ve bir daha da Türkiye’ye dönmedi.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

ÖZEL BÜRO ///

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: