TARİH : İlk kumpasın belgesi

Osmanlı dönemine ait istihrabat belgesinde, Almanların Padişah 2. Abdülhamid’e kurmak istedikleri kumpası Ermeni bürokrat Artin Paşa önlemiş

İlk kez gün yüzüne çıkartılan Osmanlı dönemine ait istihrabat belgesinde, Almanların Padişah 2. Abdülhamid’e kurmak istedikleri kumpasın ayrıntıları yer aldı. Osmanlı istihbarat örgütü Yıldız Teşkilatı tarafından ele geçirilen şifreli mektup dönemin istihbarat savaşlarına ışık tutarken, 2. Abdülhamid’e yönelik kumpasın Ermeni bürokratlardan Artin Paşa tarafından önlendiğini gösteriyor.

İlk defa gün yüzünde

Marmara Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Vahdettin Engin, bugüne kadar bilinmeyen gizli bir istihbarat raporunu ilk kez gün yüzüne çıkardı. Mart 1890’da Osmanlı istihbaratı Yıldız Teşkilatı’nın eline geçen şifreli mektuba göre, o dönem İstanbul’da görev yapan Alman Golç Paşa, 2. Abdülhamid’e Ordu üzerinden kumpas tezgahladı.

Şifreli mektup, yabancı bir istihbarat elemanı tarafından dönemin Hariciye Müsteşarı ve Yıldız İstihbaratı’nın önemli elemanlarından Artin Paşa’nın eline geçti. Ermeni bürokrat Artin Paşa, kumpasla ilgili dokümanları öncesinde padişahın önüne koydu. Adeta filmlere konu olacak mektup ve kumpas hadisesi Sıcak Tarih programında gündeme gelirken, Prof. Dr. Engin şunları anlattı:

“II. Abdülhamid, güçlü bir kara ordusuna sahip olmak için Alman ordusundan uzmanlar getirtti. Bunlardan biri de Von der Golç Paşa’ydı ve Osmanlı subaylarının yetişmesinde önemli katkılar sağladı. 1883 yılında Türkiye’ye gelen Golç Paşa giderek orduda nüfuz kazandığı kanaatine sahip oldu. II. Abdülhamid’i etki altına alarak Almanya’ya minnet duymasını sağlayacak bir yöntem tasarladı. 15 Aralık 1889’da Bismark’a gizli ve şifreli bir mektup yazarak planı anlattı. Golç Paşa notunda, Osmanlı ordusunda kendine bağlı birçok paşa olduğundan bahsederek, ‘Bir resmi geçit sırasında askeri kıtaların bir isyan çıkarmasını sağlayabilirim. O anda derhal müdahale ederek Padişah’ı kurtaracağım. Böylece Padişah kendini koruyabilecek tek devletin Almanya olduğuna ikna olacak ve her istediğimizi yapacak’ ifadelerine yer verdi. Ancak Golç Paşa düşüncesini hayata geçiremeden Bismark’a yazdığı şifreli mektup Yıldız istihbaratı tarafından ele geçirildi. Golç Paşa’nın 15 Aralık 1889 tarihinde yazdığı şifreli ve çok gizli mektup, 1890 Mart ayında şifresi çözülmüş olarak II. Abdülhamid’in masasındaydı. Masaya koyan da, Hariciye müsteşarı ve Yıldız istihbaratının önemli elemanlarından biri olan Artin Paşa’ydı.”

Sadece uyarıldı

“Bu olaydan sonra Golç Paşa’nın görevine devam ettiğini biliyoruz. Esas itibariyle, Golç Paşa’nın Osmanlı ordusuna kurmay subay yetiştirmekteki başarısını bilen II. Abdülhamid, Alman Paşa’yı ikaz etmekle yetinebilmiştir. Golç Paşa’nın kumpasına rağmen Türk-Alman ilişkileri olumlu yönde devam etmiştir. Çünkü her iki ülkenin de karşılıklı ortak çıkarları vardır. II. Abdülhamid, dış politikada İngiltere, Fransa ve Rusya’ya karşı Almanya’nın desteğini alarak Osmanlı devletini ayakta tutma çabası içindeydi.”

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

ÖZEL BÜRO ///

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: