SURİYE DOSYASI : Suriye Sınırında Saklı Mit – Abd Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA Odası

Washington Post, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA ve MİT’in istihbarat konusundaki işbirliklerini giderek derinleştirdiklerini yazdı.

Gazetenin iddiasına göre iki örgüt, Suriye sınırı yakınlarında istihbarat alışverişi için saklı bir koordinasyon merkezi kurdu.

ABD’li Washington Post gazetesi, Amerikan ve Türk istihbarat servisleri arasındaki işbirliğinin giderek güçlendiğini ve Amerika Birleşik Devletleri ABD istihbarat servisi ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA ile Türk istihbarat servisi MİT’in Suriye sınırı yakınında kurulan saklı bir koordinasyon merkezinde beraber çalıştıklarını öne sürdü. Gazeteye konuşan kaynaklar, “CIA ve MİT arasındaki işbirliği yabancı savaşçılarla mücadeleyle sınırlı değil” dedi ancak saklı koordinasyon merkezindeki faaliyetlere dair bilgi vermedi. Yazıda CIA’in İncirlik Üssü’nden kalkan insansız hava araçlarının (İHA) Suriye üzerinde uçuşlar gerçekleştirdiği de kaydedildi.

BATI’YLA İSTİHBARATTA İŞBİRLİĞİ

‘Gizli servisler, artan istihbarat ve güçlendirilmiş sınırlar: Türkiye yabancı teröristlerin üzerine gidiyor” başlıklı yazıda Türkiye’ye ilk yardım isteğinin İsveç’ten geldiği; İsveç’in Türkiye’yi, iki Müslüman erkeğin Suriye’ye geçmek üzere Stockholm’den ayrıldığı ve Türkiye onları durdurmazsa teröristlere katılacakları yönünde bilgilendirdiği hatırlatıyor. Yetkililer, Türk emniyet yetkililerinin İstanbul’a varan bu kişileri havalima- nında, bir yönlü bilet ve kamuflaj ekipmanlarıyla yakaladığını açıklamıştı. Terörist olma hedefiyle yola çıkan bu kişilerin hudut dışı edilerek İsviçre’ye teslim edilmesi Batılı hükümetler ve Türkiye arasında Suriye’ye geçen yabancı teröristlere yönelik istihbarat paylaşımı ve işbirliğine yönelik mühim ilerlemelerin başlangıcı olduğu da belirtiliyor.

TÜRKİYE Irak Şam Örgütü IŞİD’E KATILIMI AZALTTI

Washington Post’tan Greg Miller ve Souad Mekhennet’in Haberine göre Türkiye, Batılı ülkelerden gelen eleştirilere karşılık Suriye’ye savaşmaya giden yabancı savaşçılara yönelik önlemlerini artırdı. Bu kapsamda Amerika Birleşik Devletleri ABD istihbaratı ile yakın işbirliği sağlandığını belirten gazete, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA şefi John Brennan’ın Ankara’ya muhtelif defalar ziyarette bulunduğunu belirterek, bu toplantılarda ‘terörle mücadele’ operasyonlarının görüşüldüğünü belirtiyor. Öte yandan gazeteye açıklama yapan ABD’li yetkililer, Türkiye tarafından alınan önlemler sayesinde IŞİD’e yabancı militan akışının üçte bir oranında düştüğünü belirtiyor. ABD’li diğer bir yetkili ise Türkiye’nin IŞİD’e destek vermese de, örgütün hedefi olmamak için kaçakçılık hatlarının üzerine gitmeyi istemediğini belirtiyor. Ancak yetkiliye göre bu vaziyet, Türkiye’nin güneyinde ve İstanbul’da patlayan bombalar sonucunda değişti. Yazıda aynı zamanda Türkiye’nin terör izleme listesinde 2011 yılında 280 adın yer aldığı, bu sayının 2014 yılında 5 bine, 2016 yılında ise 37 bine yükseldiği bilgisi yer alıyor.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , , , ,

ÖZEL BÜRO ///

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: