SAĞLIK DOSYASI /// DOÇ. DR. SİNAN CANAN : SOSYAL ZİHİN KONTROLÜ NEDİR ????

Zihin kontrolü biz farkına varmadan karşımıza çıkabilir mi?

Zihin kontrolü biz farkına varmadan günlük hayatın içinde sosyal etkileşimlerle karşımıza çıkıyor. Binlerce zihin kontrol yöntemlerinden bir kaç tanesini aşağıda sıralamaya çalışacağım. Bakalım her birimiz günlük yaşamımızda bunlardan kaç tanesine maruz kalıyoruz?

– Grup baskısı: Ait olunan grubun değerleri dışında değerlerin kabul edilmemesi için yapılan telkinler, sınırlamalar bütünü.

– Eski değerlere saldırı: Yeni bir takım fikirlerin kabulünü kolaylaştırmak için eski eski değerlere saldırarak onları gözden düşürmeye çalışmak.

– Meta – İletişim: Konuşma veya yazma sırasında belli bir kelimeler dizgesini yahut belli bir jargonu kullanarak ana içeriğin üstünde mesajlar verme. Örneğin, konuşmalarda sürekli olarak "ultra – yeni Türkçe (!) " kelimeler ve anlaşılması zor ifadeler kullanarak "ben sizden değilim – seçkinim" mesajları.

– Soru yasaklama: Otorite kullanarak, grup/ cemaat/ rejim içindeki hakim düşünceyi tehlikeye sokabilecek soruların önünün kapatılması, ayıplanması, cezalandırılması.

– Lisan suiistimali: Lisanın kasıtlı ve yaygın bir biçimde kötüye kullanılması ile insanların lisan yeteneklerini, dolayısıyla düşünme ve algı alışkanlıklarını sakatlamak. Televizyonlardaki bazı yayınlarda, sosyal sitelerdeki yazışma cümlelerindeki yaygın argolaşma ve lisan bozukluğunu örnek verebilirim.

– Celbedilmiş söz yitimi (afazi): Tıbbi bir terim olan ve konuşma / anlama alışkanlıklarının yitirilmesi anlamı taşıyan afazi’nin toplumbilimsel türevini yitirmesi. Kelimelerin anlamlarında karmaşa yaratarak ve aslı / tanımı olmayan yeni kavramlar ortaya koyarak, insanların iletişim yeteneklerini baltalamak ve kişileri, aynı dili konuşmalarına rağmen, birbirlerinin dilinden anlamaz hale getirmek. Televizyonlardaki tartışma programlarını örnek verebiliriz. Sürekli tartışıp bir çözüm bulamazlar

– Giyim kodları: Giysilerde belli biçim ve işaretler kullanılarak mesajlar verilmesi; giysilere, aslında olmayan mesajlar yüklenmesi ve bu sayede insanlar arasındaki farklılıkları pekiştirme / vurgulama çabası.

– Slogan atma / slogan düşünce: Topluluğa ait düşünsel kalıpların bireyler arasında bilinçsizce ve sorgusuz olarak kabul edilmesine yönelik ifadelerin, yüksek sesle tekrarlanması. Orijinal düşüncelerin engellenmesi…

– Parasal bağımlılık: Mali kaynaklar üzerinden bağımlı hale getirilme. Bu şekilde bağımlı hale getirilen toplumların yönlendirilmesi büyük ölçüde kolaylaşır.

– Sosyal yalıtım: Tehlike veya riskli düşünce / eylem sahibi birey veya grupların genel topluluktan ayrılması, iletişimin kısıtlanması. Örnek hapsedilen aydın kesim.

– Kontrollü korku: Toplumu veya bireyi sürekli gergin, korkulu bir halde tutmak üzere senaryolar üretmek. ABD yönetiminin kendi halkına karşı uyguladığı yöntemlerden biridir örneğin.

– Zihin durumu: Beyinde, cinsellik, iştah, zevk gibi duygularla ilişkili bölgelerin aşırı olarak uyarılmasını sağlayarak, üst beynin yüksek zihinsel işlevini kısıtlamak hatta dumura uğratmak. Bireyleri zevkperest robotlara dönüştürerek, potansiyel düşünce suçlarını ve fikri tehlikeleri bertaraf etmek. Haber bültenlerinde, müzik kanallarında ve bazı sosyal sitelerde genel yayın politikasında gözleyebileceğimiz cinsel, hatta sapkın içerikli haberler, diziler, filimler ve görüntüler. Amerikan filmlerindeki kahramanlık temalarını, gözümüze sokulan ve izlenme rekorları kıran dizilerde bize öğütlenen yaşam tarzlarını şöyle bir düşünmek yeter aslında.

Bu yöntemlerin hiçbiri tek başına bireyi veya toplumu yönlendirmede çok etkili değildir aslında. Ama bunların bileşik halde, topyekûn kullanılması, tahminlerin çok ötesinde başarı sağlayabilir. Özellikle ülkemizde birçok anormal toplumsal davranışın altında bu tip nedenlerin rol oynadığına kuşku yok.

Bireylerin, kitlesel yönlendirme ve zihin kontrolü konularında bilinçlenmesi, bu mekanizmaları işlevsiz kılabilecek en önemli unsurlardan biridir. Daha da önemlisi, değerlerine bağlı, müspete yönlendirebilme potansiyeli taşıyan insanlar yetiştirebilmektir. Zira belli değerleri olan insanlar, menfi yönlendirmelerden en az etkilenen kişilerdir. Eğer bir toplum, büyük oranda hayvani ihtiyaçlarını karşılamayı birinci öncelik edinmiş fertlerden oluşuyorsa, zihin kontrollerinin işi hiç de zor değil:

Havucu burnuna tut, at koşmaya başlayacaktır…

Dr. Sinan CANAN

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

ÖZEL BÜRO ///

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: