TERÖR DOSYASI : Teröre karşı yeni strateji

Çatışmaların kırsaldan kentlere yayılması üzerine “terörle mücadele” stratejisi değiştirildi. Yetkiler yeniden düzenlenecek. İstihbaratta kurumlar arası koordinasyon sağlanacak. MİT’in yetkisi arttırılacak

Güneydoğu Anadolu bölgesinde bir süredir devam eden “şehir çatışmaları”, devletin terörle mücadele konseptini güncellemesine yol açtı. PKK’nın, eylemlerini şehirlere taşıması üzerine devlet de, terörle mücadele stratejisini değiştiriyor. Buna göre, terör saldırılarıyla mücadeleden terör suçlularının yargılanmasına kadar bir çok alanda radikal değişiklikler yapılacak. Yeni strateji ile terörle mücadelenin daha etkin hâle getirilmesi ve çatışmalarda can ve mal kaybının en aza indirilmesi amaçlanıyor. Yeni terörle mücadele stratejisinin ana hatları şöyle:

ŞEHRE UYGUN EĞİTİM VERİLECEK

PKK ile mücadele bugüne kadar daha çok Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından yürütüldü. Çatışmalar ise kırsalda gerçekleşti. TSK’nın eğitimleri de kırsaldaki çatışmalara uygun olarak verildi. Yeni dönemde ise güvenlik birimlerine şehir çatışmalarına uygun eğitim verilecek. Hatta sadece şehir çatışmalarında görev alacak personel istihdam edilecek. Şehir çatışmalarında görev alan asker ve polislere, şehir çatışmasına uygun eğitim verilecek. Hatta bu tür operasyonlarda görev alacak özel birlikler oluşturulacak.

YETKİLER YENİDEN DÜZENLENECEK

Terörle mücadele şu anda vali ve kaymakamların koordinasyonunda yürütülüyor. Vali ve kaymakamların güvenlik alanında yetki ve sorumlulukları yeniden düzenlenecek.

İSTİHBARATTA KOORDİNASYON ARTTIRILACAK

Son dönemde yaşanan çatışmalarda ve şehirlerdeki canlı bomba eylemlerinde istihbarat zaafiyeti tartışma konusu oldu. Bu konu ile ilgili geniş kapsamlı değerlendirmeler yapıldı. Mevcut sistemde, istihbaratların büyük kısmı MİT bünyesindeki Müşterek İstihbarat Koordinasyon Merkezi’nde toplanıyor. İstihbarat toplanmasında bir sorun bulunmuyor. Ancak bunun işlenmesi, stratejinin geliştirilmesi ve operasyonlarda aksayan bir çok yön tespit edildi. Bu doğrultuda MİT’in birimler arasındaki koordinasyonda yetkisinin artırılması kararlaştırıldı. Yine bu alanda paylaşımların sağlanması konusunda da Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı’nın, yetki ve sorumluluklarının artırılması ihtiyacı doğdu. Bu çerçevede Kamu Güvenliği Müsteşarlığı istihbarat paylaşımı konusunda daha etkin hale getirilecek.

MİT’İN ETKİSİ ARTTIRILACAK

Mevcut sistemde, toplanan tüm istihbaratlar halen MİT bünyesinde bulunan Müşterek İstihbarat Koordinasyon Merkezi’nde bir araya getiriliyor. Merkezin, istihbarat toplayan birimler üzerindeki yetkisi arttırılacak. Böylece birimler arasındaki koordinasyon alt düzeyde de sağlanacak.

ÖZEL SAVCILAR GELİYOR

Terörle mücadelenin daha etkin hale getirilmesi için, terör suçlularının yargılanmasına yönelik usul ve esasların da değiştirilmesi planlanıyor. Bu çerçevede görev alacak savcıların terör konusunda uzmanlaşmış ve sadece terör suçlarını araştıran yargı mensuplarından oluşması amaçlanıyor. Yani adi suçları araştıran bir savcının aynı anda büyük bir terör dosyasını da araştırmasının önüne geçilecek. Bunun için özel terör savcısı sistemine geçilmesi öngörülüyor. Savcılara bağlı da yeni terör konusunda uzmanlaşmış bir ekip oluşturulacak. Bu ekip sadece savcının dosyalarında görev alacak ve terör konusunda uzlaşmış kişilerden oluşacak.

ÖZEL EKİPLER OLUŞTURULACAK

Terör savcılarına uygun olarak özel ekipler verilecek. Örneğin bir terör savcısına bağlı 10 kişilik özel bir ekip olacak. Bu ekip sadece savcının soruşturmalarına bakacak. Yani ekip her türlü terör olayını değil sadece PKK’nın olaylarını veya bir başka terör örgütünün olaylarını araştıracak. Bir anlamda terörle mücadelede uzlaşma ön plana çıkacak.”

Terörle mücadele planının ana hatları

■ Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı’nın operasyonel yetkileri arttırılacak, istihbarat paylaşımında daha yetkili hale getirilecek.

■ Vali ve kaymakamların güvenlik konusundaki yetki ile sorumlulukları yeniden düzenleniyor.

■ İstihbarat toplanması ve paylaşımına ilişkin usul ve esaslar yeniden oluşturulacak.

■ Halen MİT bünyesinde bulunan Müşterek İstihbarat Koordinasyon Merkezi, yeniden yapılandırılacak ve sahadaki birimler üzerindeki etkisi arttırılacak.

■ Sınır güvenliği yeniden yapılandırılacak. Halen birden fazla güvenlik biriminde toplanan göç ve yabancılarla ilgili birimler tek bir çatı altında toplanacak.

■ Terörle mücadelenin yargılama esasları da değiştirilecek.

■ Sadece terör suçlarını bakacak özel savcılar gelecek.

■ Terör savcılarına bağlı ekipler de değişecek. Savcının emrinde terör konusunda yetişmiş özel bir ekip de Terörle mücadele planının ana hatları verilecek.

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

ÖZEL BÜRO ///

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: