MADENLER DOSYASI : MEHMET CENGİZ CERATTEPEDE NEDEN BU KADAR ISRA R EDİYOR.

MEHMET CENGİZ CERATTEPE’DE NEDEN BU KADAR ISRAR EDİYOR.

Bir zamanlar, Karadeniz Bakır İşletmeleri Genel Müdürlüğü Artvin Murgul’ da Bakır Cevheri(Kalkopirit) üretimi yapar bunu Murgul’daki Flotasyon Tesisinde zenginleştirerek elde edilen Konsantre Cevheri Samsundaki İzabe Tesisinde Bilister Bakıra(%99.9 Cu) dönüştürerek bir kısmını iç piyasaya satar geri kalanını ihraç ederdi.

Ancak her KİT gibi Karadeniz Bakır İşletmeleri Özelleştirilince bu devasa tesisleri Mehmet Cengiz yok pahasına satın aldı. Samsundaki İzabe Tesisi, Murgul’ daki Bakır yatakları ve Kastamonu Küredeki Bakır yatakları ile Flotasyon Tesisi.

Murgul’daki Cevher yatakları ve Flotasyon Tesislerine uzun süre yatırım yapılmadığı için atıl bekliyordu. Daha sonra Kastamonu Küre’ den sağlanan Bakır Konsantresi de yeterli gelmeyince Samsundaki İzabe Tesisine yeni Cevher yatağı gerekiyordu. İşte tam bu aşamada Cerattepe gündeme geldi.
Mehmet Cengiz ya Samsundaki İzabe Tesisini devre dışı bırakarak Küreden sağladığı Konsantre Cevheri ihraç ederek fazla para kazanmayacaktı(Çünkü Türkiye’ de başka İzabe Tesisi yoktur) veya Cerattepe’ de doğayı katlederek yeni bir Maden ocağı açarak daha fazla para kazanacaktı. İşte mesele bundan ibarettir.

Hiç kimse vatandaşı kandırmasın. Mesele sadece kapalı ocakta cevher üretimi yaparak, cevheri taşıma meselesi değildir.
Burada üretilen Tüvanan cevherdir. Bu Cevherin kesinlikle zenginleştirilmesi gerekiyor. Hiçbir sanayici ve madenci zenginleştirme yapmadan cevher içindeki toprağa boşuna nakliye ücreti ödemez.

Zenginleştirmenin tek metodu Flotasyondur. Flotasyon işlemi için birçok Kimyasal reaktif kullanılacaktır. Bunların hepsi zehirli ve çevreyi kirleten kimyasal maddelerdir. İleri safhada rezervin durumuna göre İzabe Tesisinin kurulması gündeme gelecektir. İzabe demek Kükürt Dioksit gazlarının çevreyi son derece kirletmesi demektir.

ÖZET olarak Samsundaki hava kirliliği ve Murgul’daki Çevre Kirliliğinin toplamı kadar hava ve çevre kirliliği önümüzdeki dönemde Cerattepe’ de yaşanabilir.
Değerli arkadaşlar, bunları söylerken uzun yıllar Flotasyon, İzabe ve Bakır İşletmesi Laboratuvarında görev yapmış bir arkadaşınız olarak söylüyorum.

Mehmet Özer
Türk Enerji-Sen Genel Başkanı

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

ÖZEL BÜRO ///

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: