BİLİM DOSYASI : Evrim’in yeni halkası Homo Naledi


Evrimdeki kayıp halka bulundu mu?

Güney Afrika Cumhuriyeti’nde bir grup bilim insanı, bir mağarada insana yakın yeni bir türe ait olduğunu ileri sürdükleri kemik kalıntıları buldu

Kemikleri, Johannesburg’a 50 kilometre uzaklıktaki Rising Star Mağarası’nda, yüzeyden 40 metre aşağıda bulunan 3 milyon yıl önce yaşamış bu yeni türe “Homo Naledi” adı verildi. Naledi, Güney Afrika’nın yerel dilinde “Yıldız” anlamına geliyor.

Mağarada bulunan 15 binden fazla kemik parçasının 15 farklı Naledi’ye ait olduğu belirlendi. İncelemelerde, Naledilerin ortalama 150 santimetre boyunda, bacaklarının vücuduna oranla daha uzun olduğu, başının ise modern insana göre daha küçük ve yassı olduğu belirlendi.

Bilim insanları, Naledilerin, primatlarla ilk insanlar arasındaki kayıp halka olabileceğini belirtiyor. Ancak bazı antropologlar Naledi’nin yeni bir tür değil, ilk insanlar olarak bilinen “Homo Erektus”un Afrikalı uzak akrabaları olabileceğini ifade ediyor.

"İNSANA GİDEN FOSİL ELDE EDİLMİŞ OLABİLİR"

Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Demirsoy,

“Bence teori yanlış. Çünkü bahsedilen türe ‘ara tür ya da alt tür’ ’ deniyor. Bir insanı merdivenin başında, maymunu da en altta düşünürsek her basamak çıkıldığında bir kolu insana benzer hale gelir. Dolayısıyla ikisinin arasında yarı ondan, yarı bundan bir örnek vermek mümkün değildir. Daha çok insana veya daha çok maymuna benzer bir ara fosil demek daha doğru olur” dedi.

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

ÖZEL BÜRO ///

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: