SELAM TEVHİD ÖRGÜTÜ DOSYASI : İstihbaratı veren MİT, tutuklu olan polis

Emniyet müdürlerinin ‘darbe’ ve ‘silahlı terör örgütü üyeliği’ iddiasıyla tutuklanmasına neden olan Selam Tevhid soruşturmasının ilk istihbarat bilgisini MİT’in verdiği ortaya çıktı. Havuz medyasında yer alan ‘Mossad’dan aldıkları raporla soruşturma yürüttüler’ iddiasının da yalan olduğu belgelendi.

Terör örgütü Selam Tevhid Kudüs Ordusu’na yönelik soruşturmanın MİT‘ten gelen 27 Şubat 2012 tarihli İstihbarat raporu üzerine başlatıldığı ortaya çıktı. Geçtiğimiz günlerde tutuklanan Merkez Valisi Ahmet Pek’in de aralarında bulunduğu, dönemin 6 Emniyet müdürünün Mossad’dan gelen raporu işleme koydukları iddiasının da yalan olduğu tespit edildi.

POLİSLER 2 YILDIR TUTUKLU

Özgür Düşünce Gazetesi‘nin haberine göre, 17-25 Aralık yolsuzluk dosyalarının ortaya çıkmasının ardından başlatılan intikam operasyonlarında çok sayıda terör ve istihbarat uzmanı polis hakkında ‘paralel devlet’ iddiasıyla davalar açıldı. İranlı ajanların desteğiyle faaliyet gösterdiği tespit edilen terör örgütü Selam Tevhid Kudüs Ordusu’na yönelik soruşturma yaptığı gerekçesiyle de çok sayıda polis yaklaşık 2 yıldır tutuklu bulunuyor.

26 İSME OPERASYON TALİMATI

Son olarak geçtiğimiz günlerde İstanbul Başsavcı Vekili İrfan Fidan tarafından verilen talimatla Selam Tevhid soruşturmasının Ankara ayağına bakan emniyet müdürlerinin de aralarında bulunduğu 26 isme yönelik operasyon talimatı verildi. Gözaltına alınan emniyet müdürlerinden aralarında Ahmet Pek’in da bulunduğu 6’sı tutuklandı. 6 emniyet müdürü için ise tutuklanmaları için yakalama kararı çıkarıldı. Müdürlerin doğrudan İsrail istihbarat teşkilatı Mossad’dan gelen istihbarat üzerine soruşturma başlatıp devletin üst kademelerini dinlemeye aldıkları iddia edildi.

BÜTÜN İDDİALARI ÇÖKTÜ

Selam Tevhid soruşturma dosyasına giren MİT raporunun özellikle havuz medyasında yer alan haberlerin ve savcılık iddiasının gerçek dışı olduğunu ortaya koydu. MİT Müsteşarlığı tarafından Emniyet Genel Müdürlüğü’ne gönderilen 27 Şubat 2012 tarihli raporda; Türkiye’deki İsrail hedeflerine yönelik olarak arkasında DMO- KG’nin (Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü) olduğu değerlendiren bir terör saldırısının beklendiği, – DMO/KG unsurlarından 2-4 kişinin 3 Ocak 2012’de Türkiye’ye giriş yaptıkları, – Muhtemel saldırının Tayland, Gürcistan ve Hindistan’daki örneklerde olduğu üzere İsrail’in İstanbul Başkonsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliği’nde görevli İsrailli dip- lomatları hedef alabileceği şeklindeki bilgilere yer verildi.

İSTİHBARAT BİLGİLERİ YER ALDI

MİT tarafından verilen bilgiler üzerine 4 Mart 2012 tarihli “İsrail ve Batılı Hedeflere Yönelik Eylem Ola- sılığı” konu başlıklı ‘Gizli’ ibareli yazı hazırlandı. İran Devrim Muhafızları Ordusu (DMO)/Kudüs Güçleri (KG) unsurlarının Türkiye’deki eylem planlarına ilişkin bilgiler sıralandı. MİT raporunda bahsedilen İsrail İstihbarat Servisi ve ABD İstihbarat servisinden alınan terör saldırılarına dair bilgilere de yer verildi. MİT’in verdiği bilgiler araştırılarak adı geçen şahısların hangi tarihlerde nerede, kimlerle kaldığı tespit edildi.

MİT RAPORU ÜZERİNE POLİS HAREKETE GEÇTİ

İçişleri Bakanlığı üzerinden Emniyet Genel Müdürlüğü’ne oradan da ilgili İstihbarat Daire Başkanlığına ve İstihbarat Şube Müdürlüklerine dağıtılan yazılar üzerine polislerin de harekete geçerek araştırmalara başladığı ve adı verilen ki- şileri teknik takibe aldığı belirtiliyor. Ya- pılan takipler neticesinde Türkiye’de Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışları, Bahriye Üçok, Muammer Aksoy gibi aydınları katleden Selam Tevhid terör örgütü üyelerinin eylem ve keşif planlarına ulaşıldı.

DARBEYLE SUÇLANDILAR

Son operasyonda savcı İrfan Fidan’ın talimatıyla gözaltına alınan ve İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimi Recep Uyanık tarafından ‘Darbe ve Silahlı Terör Örgütü Üyeliği’ suçundan tutuklanan isimler şöyle: “EGM eski Genel Müdür Yardımcısı ve Merkez Valisi Ahmet Pek; İstanbul eski Emniyet Müdür Yardımcısı Oktay Bulduk; Emniyet Müdürleri Hamza Bayındır; İsmail Kılınç; Zafer Kahraman; Ankara TEM eski Müdürü Ayhan Koç; Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mü- cadele Daire Başkanı Cihangir Çelik” Em- niyet Müdürleri Muhammed Türkoğlu, Lokman Kırcılı, Hamza Tosun, Hami Güney ve Cem Akar hakkında ise tutuklanmaları için yakalama kararı çıkarıldı.

POLİSLERİ DOĞRULAYAN BELGELER GİZLENDİ

Polislerin MİT’ten aldığı bilgiler üzerine çalışma yaptığına dair belgelerin savcı İrfan Fidan’ın yürüttüğü soruşturma dosyasına alınmadığı ileri sürüldü. Havuz medyasının da MİT’ten gelen rapor üzerine çalışma yapan polis hakkında Mossad’dan gelen bilgiyle kumpas yapıldığına dair haberler yapmasının kasıtlı bir algı çalışması olduğu ifade edildi.

İŞTE MİT’İ ALARMA GEÇİREN EYLEMLER

MİT’in istihbarat raporu hazırladığı İran bağlantılı terör örgütünün o süreçteki eylemleri şöyle:

Ekim 2011’de İran doğumlu ABD vatandaşı bir şahıs, ABD’deki Suudi Arabistan Büyükelçisi’ne suikast planından dolayı tutuklandı. Şahsın eylemin finansmanı için Türkiye/Şekerbank üzerinden 100.000 dolar havale yaptığı tespit edildi.

13 Ocak 2012’de Tayland’da Lübnan asıllı İsveç vatandaşı Atris Hüseyin ABD/İsrail hedeflerine eylem yapacağı gerekçesiyle tutuklandı.

17 Ocak 2012’de Azerbaycan güvenlik makamlarınca yapılan operasyonda İranlı nükleer fizikçilere düzenlenen suikastlara misilleme amacıyla İsrail büyükelçisini ve bir Yahudi okulunda görev yapan 2 kişiye saldırı planladığı belirtilen 18 Azeri yakalandı. Şahısları İran Devrim Muhafızları üyelerinin eğittiği öğrenildi. Eylemle bağlantılı bir telefonun İran’ın Ankara Büyükelçiliğinde çalışan bir şahıs tarafından kullanıldığı tespit edildi.

13 Şubat 2012’de Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te ve Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’deki İsrail Büyükelçilik araçlarına bomba yerleştirildi. Tiflis’teki etkisiz hale getirilirken, Şubat 2012’de İsrailli diplomatlara yönelik Hindistan’da yapılan eylemde bir diplomat eşi yaralandı. Eylemlerin arkasında Devrim Muhafızları’nın olduğu basına yansıdı.

18 Temmuz 2012’de Bulgaristan Burgas havalimanında İsrailli turistleri taşıyan otobüse yönelik gerçekleştirilen bombalı saldırıda 7 İsrail ve 1 Bulgar vatandaşı öldü. 37 kişi yaralandı. Terör örgütünün Prof. Muammer Aksoy, Doç. Dr. Bahriye Üçok, Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu, Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı’nın öldürülmesi eylemleri başta olmak üzere İsrail, Mısır, S. Arabistan, Hindis- tan, Irak ve İngiliz diplomatlarına yönelik olarak gerçekleştirdiği toplam 22 eylem aydınlatıldı

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

ÖZEL BÜRO ///

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: