BİLİM DOSYASI /// ABD istihbaratı : Genetik mühendisliği, kitle imha silahları kadar tehlikeli

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper, gelişmekte olan genetik teknolojisinin kitle imha silahları kadar tehlikeli olduğunu vurguladı.

Clapper, CIA, Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) ve diğer istihbarat servislerinin elde ettiği bilgilere dayanarak hazırladığı yıllık raporda, DNA’ya yapılan müdahalelerin tehlikeli biyolojik sonuçlar doğurabileceğinin altını çizdi.

Kitle imha silahlarıyla bağlantılı tehditler listesine gen değişikliğini ekleyen Clapper, raporunda kaynağını belirtmeden yeni bir gen teknolojisinden bahsetti. ABD’li yetkili, CRISPR-Cas9 adı verilen yeni teknoloji sayesinde DNA’nın belli yerlerinin kesilebildiğini, kopyalanabildiğini ve genetik dizilimde istenilen yere yapıştırılabildiğini savundu.

‘BAKTERİYEL ORGANİZMALAR ÜRETİLEBİLİR’

Clapper "Gen değiştirme araştırmaları etik kriterlere ve değişik düzenlemelere sahip Batı ülkelerinde tehdit riskini artırıyor. Bu bölgelerde tehlikeli bakteriyel organizmalar ya da ilaçlar üretilebilir. Yaygın ve ucuz olan bu teknolojinin kasıtlı kullanımının, ekonomiye ve ulusal güvenliğe etkileri de olabilir" ifadelerini kullandı.

Rapora göre, bu teknolojinin kullanımı için gerekli olan araçlar internet üzerinden en fazla 60 dolara satın alınabiliyor.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , , ,

ÖZEL BÜRO ///

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: