AZERBEYCAN DOSYASI : Hocalı Katliamı Unutulmadı ! UNUTULMAYACAK !!!!!

Fransa’nın başkenti Paris’te gerçekleşen etkinlik Paris’in sembolü Eyfel Kulesi yakınında bulunan " Barış Duvarı "önünde gerçekleşti.

Etkinlikte Ermenilerin 22 yıl önce Hocalı’da yaptıkları katliamı simgeleyen resimler ile Hocalı Katliamını anlatan kitaplar yer aldı. Paris Azerbaycan Evi Başkanı Mirvari Fataliyeva, Hocalı’da Ermeni çetelerinin 26 Şubat 1992 yılında 83’ü çocuk 106’sı kadın 613 kişi hunharca katledildiğini, 1275 kişinin rehin alınıp 150 kişinin kaybolduğunu ve hala Azerbaycan topraklarının bir kısmının Ermenistan’ın işgali altında bulunduğunu söyledi.

VİDEO LİNK :

https://www.youtube.com/watch?v=SryM1z_X_g4&feature=youtu.be

Azerbaycan’ın Paris Büyükelçisi Elchin Amirbayov ise, yaptığı konuşmada anma töreninin önemine vurgu yaptı ve törene katılanları Hocalı’da Ermeni katliamında hayatını kaybetmiş 613 Azeri için 2 dakikalık saygı duruşuna davet etti. Büyükelçi, soykırımın işlendiği yerde çok sayıda kişinin öldüğünü ve o toprakların hala işgal altında olduğunu belirterek, “Bilindiği gibi 26 Şubat 1992 yılından bu yana 22 sene geçti. Geçen 22 senenin acısı milletimiz için hala çok tazedir. 83’ü çocuk 106’sı kadın ve 7’den fazla yaşlı olmak üzere Hocalı halkından 613 kişi hunharca katledilmiş, 1275 kişi rehin alınmış ve 150 kişi kaybolmuştur. Kayıp ve rehinlerden 22 senedir hala haber alamadıklarımız mevcuttur. Şu bir gerçektir ki aradan geçen 22 yıla rağmen o acıyı hala yüreklerimizde hissediyoruz. Bosna Hersek, Pakistan, Macaristan, Meksika gibi ülkeler bu katliamı soykırım olarak kabul etti. Biz Fransa’da da böylesi bir kararın alınması için çabalıyoruz. Konunun Avrupa parlamentosu gündemine taşınması için mücadele veriyoruz” şeklinde konuştu.

Hocalı katliamının yapıldığı 1992 yılında Fransa’nın Azerbaycan Büyükelçisi olarak görev yapan emekli Büyükelçi Jean Perrin ise açıklamasında “Katliam olayını duyup hastanelere gittiğimizde kendi topraklarında katledilen Azerbaycan vatandaşlarını durumunu gördüm. Bugün hala gördüklerimi unutmuş değilim. Unutulması da mümkün değil” dedi.
Törende ayrıca Hocalı Soykırıma uğrayanların anısına Barış Duvarına kırmızı güllerden hazırlanmış çelenk konuldu. Törene katılan vatandaşlar ayrıca ellerinde, adalet istiyoruz yazılı pankartlar da açtı.

26 Şubat 1992 günü Karabağ Savaşı sırasında gerçekleşen Hocalı Katliamı, Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında yaşanan ve Azeri sivillerin Ermenistan’a bağlı kuvvetler tarafından toplu şekilde öldürülmesiyle sonuçlanmıştır. Azerbaycan makamlarından yapılan resmî açıklamalara göre saldırıda 106’sı kadın, 83’ü çocuk olmak üzere toplam 613 Azerbaycanlı hayatını kaybetmiştir.

KAYNAK : http://www.habervaktim.com/haber/362163/hocali-katliami-unutulmadi.html

26 Şubat 1992 Günü Hocalı/Azerbaycan’da Tasmasından Katil Rusların Tuttuğu Ermeniler Tarafından Kahpece Katledilmek Suretiyle ”ŞEHİT” Edilen, 83’ü Çocuk Olmak Suretiyle 613 Kandaşımızı Bir Defa Daha Saygıyla Anıyoruz..

Aziz Ruhları Şad Olsun!

Killer Armenia and Russia!

Armenia and Russia The Real Terrorist!

Solution Peaceful Dismantlement Of The Armenia and Russia!

TANRI’NIN, Laneti Ermenistan ve Rusya’nın, Üzerine Olsun!

Reklamlar

Etiketlendi:,

ÖZEL BÜRO ///

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: