PKK DOSYASI : Amerika YPG Angajmanının Maliyetini Ödemeye Başlayacak

VİDEO LİNK :

https://www.youtube.com/watch?v=U0dKVi9JeaY

Ufuk Ulutaş: “Amerika, Suriyeli muhaliflere silah desteği yaparken çok ciddi şartlar getirdi aynısını YPG’ye de yapıyor mu? Amerika, gerçek manada ateşle oynadığını yavaş yavaş anlayacak ve onu anladığı andan itibaren bu angajmanın maliyetini ödemeye başlayacak.”

SETA Dış Politika Araştırmaları Direktörü Ufuk Ulutaş TRT Haber ekranlarında yayınlanan Küresel Siyaset programında, Amerika’nın YPG’yi silahlandırması ve bunun Türk-Amerikan ilişkilerine yansımasını değerlendirdi.

ABD’nin YPG ile olan angajmanının, ABD içerisinde de ciddi tartışmalara neden olduğuna dikkat çeken Ulutaş, Amerika’nın an itibariyle Suriye’de kendi kendisine karşı bir vekâletler savaşı içerisine girdiğinin altını çizerek, “Amerika’da tartışmalar baya alevlendi. Birincisi; Amerika’yla ittifak yaparken YPG’nin aynı zamanda Ruslarla iş yapmaya başlaması hem Moskova’da ofis açmaları ardından Rusya’nın silah yardımı hava desteği ile birlikte muhaliflere karşı ilerlemesi bu Amerika içerisinde ciddi bir tartışma çıkardı. İkincisi ise yine biraz Rus desteği ile hatta Amerikan silahlarıyla Amerika’nın sahadaki diğer müttefiki olan Ilımlı Suriye muhalefetine karşı savaşması.” tespitinde bulundu.

Ulutaş konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Amerika, Suriyeli muhaliflere silah desteği yaparken çok ciddi şartlar getirdi aynısını YPG’ye de yapıyor mu? Başta silah vermesi; hukuki, ahlaki, diplomatik olarak sorunlu. Buna rağmen muhaliflere yaptığı kısıtlamaları YPG’ye karşı yapmıyor. Amerika, gerçek manada ateşle oynadığını yavaş yavaş anlayacak ve onu anladığı andan itibaren bu angajmanın maliyetini ödemeye başlayacak.”

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

ÖZEL BÜRO ///

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: