RUSYA DOSYASI : Rusya’nın yeni düzendeki güç mücadelesi

Moskova dünyada oluşacak yeni güçler dengesinde “oyun kurucu” hatta “oyun değiştirici” olmak istiyor

PUTIN’IN iktidara gelmesiyle en temel güdüsü eskisi gibi “dünya gücü” haline gelmek olan Rusya, giriştiği güç oyununu her sahada kazanmakta kararlı gözüküyor. ABD’nin tek kutuplu hale getirmeyi amaçladığı dünya düzeninde, kendi ağırlığını koyup çok kutuplu bir denge yaratmayı hedefleyen Moskova yönetimi, bu doğrultuda şu ana kadar birçok bölgesel ve uluslararası kriz anında askeri, siyasi ve ekonomik kozlarını masaya çok net sundu.

3 kritik güç mücadelesi

Rusya, Kafkasya’da Gürcistan ile Güney Osetya arasında patlak veren askeri çatışmaya derhal müdahil olarak, Güney Osetya ve Abhazya’yı kendi yörüngesine dahil etti. Böylece hem AB ve NATO ile bütünleşmek isteyen Tiflis’ten hem de kendi sınırlarında etkinliğini artıran ‘Batı’dan ilk kez fiilen intikamını aldı. Rusya’nın “Dünya düzeninde benim de çıkarlarımı dikkate alın” mesajını verdiği ikinci coğrafya ise Ukrayna’ydı. Öncülüğünü yaptığı Avrasya Ekonomik Birliği yerine, Avrupa Birliği ile bütünleşmeyi seçen Ukrayna’da patlak veren iç karışıklıktan ustaca yararlanarak stratejik önemi büyük Kırım’ı topraklarına kattı ve Ukrayna’nın doğusunda sonu öngörülemeyen bir iç savaşın başlamasında rol oynadı.

Seyreden değil değiştiren

Putin’in Rusyasının mesajı net: Rusya artık Yeltsin zamanındaki gibi güçsüz değil ve kurulan yeni dünya düzenini sadece seyretmekle yetinmeycek. Rusya, oluşacak yeni güçler dengesinde “oyun kurucu” hatta “oyun değiştirici” olmak istiyor ve bunu hayata geçiriyor da. Rusya’nın Ortadoğu coğrafyasındaki en kadım müttefiki ve Akdeniz’e tek çıkış noktası Suriye’de Arap Baharı çerçevesinde patlak veren kriz, Moskova’nın “oyun değiştirici” etkisini çok net biçimde ortaya koydu. Krizin ilk dört yılında diplomasi savaşında etkili bir oyun ortaya koyan Rusya, tam da muhaliflerin zayıflayıp Esad güçlerinin ilerlemeye başladığı kritik dönemde bu kez savaş sahasına indi. IŞİD ve El Nusra gibi terör örgütlerine karşı başlattığı hava operasyonunda, ‘ılımlı muhalefet’ tanımının muğlaklığından yararlanarak muhalif grupları da hedef alıp zayıflattı. Dev bütçeler yatırdığı savunma gücünün en etkili savaş uçaklarını (Su-34 ve Su-35) ve füze savunma sistemini (S-400) Suriye’ye konuşlandırıp, bölgedeki kontrolünü garantiledi. Dengeleri Beşar Esad lehine değiştirdikten sonra, Suriye krizinde başından beri zıt görüşe sahip olduğu ABD ile tüm dünyayı tehdit eden bu ateş hattında ateşkes sağlanması için anlaşmaya vardı. Sonuçta Suriye krizinde, ABD ve aynı görüşteki diğer ülkelerin istediği nokta yerine, Rusya’nın işine yarayan dengeye gelinmiş oldu.

Madalyonun diğer yüzü

Ancak tüm bunlar, Rusya’nın dünya düzenindeki etkisini pekiştirmesinin yanında, hakkındaki ‘tehdit’ ve ‘öngörülememezlik’ imajlarını da güçlendiriyor. Avrupa sınırlarında, Transdinyester’in ardından Ukrayna’nın doğusunda yeni bir dondurulmuş çatışma bölgesinin doğması, Rusya ile NATO arasındaki güç mücadelesinin yeniden görünür hale gelmesi, tarafların askeri güç aktarımını Avrupa’nın doğusundan sonra Ortadoğu’ya da kaydırması ve tüm bunlar cereyan ederken Rusya’nın taviz vererek değil, kendi isteklerinin de dikkate alınması kaydıyla uzlaşacağını çok net göstermesi küresel siyasette gerilimi artırıyor. Bir NATO üyesi olan Türkiye ile yaşanan uçak krizi sonrası, Rusya’nın eski dostu Türkiye’yi hızla düşman safına katıp siyasi ve askeri gerilim arasında ayrım gözetmeyen bir tutum benimsemesi de küresel güvenliğe ilişkin soru işaretlerini çoğaltıyor. Bu noktada, Rus ‘Ekho Mosvky’ haber portalı yazarlarından Aleksey Zlatkin’in tespitine kulak vermekte yarar var: “Rusya’nın tüm gücüyle giriştiği savaşlar, ülkeyi uluslararası toplumun yasal çerçevesinden çıkarırken, NATO’nun askeri güç kullanma ihtimaline temel oluşturuyor.”

YENİ YÜZYIL GAZETESİ

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

ÖZEL BÜRO ///

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: