TEKNİK TAKİP DOSYASI : AKP’den U dönüşü, kararı tek hakim verecek

AKP 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonları sonrası "bizi dinliyorlar" diye istihbari dinleme kararı için 3 hakiminin oy birliği şartını getirmişti. Şimdi o yasa değişiyor. Dinleme kararını tek hakim verecek.

Öte yandan somut delil ve kuvvetli şüphe olmadan da güvenlik açısından risk taşıyan konularda dinleme kararı verilebilecek. Acil takip gerektiren durumlarda Sulh Ceza Hâkimlikleri ile nöbetçi mahkemelerden de dinleme ve teknik takip kararı alınabilecek.

Artan terör saldırılarıyla birlikte gündeme gelen istihbarat zafiyeti eleştirilerine karşı yeni önlemler alınıyor. 17 Aralık operasyonlarının ardından zorlaştırılan arama ve dinleme kararları yeniden esnetiliyor.

Ankara saldırısı sonrası Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun başkanlığında toplanan güvenlik zirvesinde polisin istihbari dinleme yapması da gündeme geldi.

AKP "BİZİ DİNLİYOR" DİYE POLİSİN İSTİHBARİ DİNLEMELERİNİ ZORLAŞTIRMIŞTI

Terör ve istihbarat polisinin, ‘son yasal düzenlemelerin ardından dinleme kararlarının zor alındığı, sadece fiziki takibin terör olaylarının önüne geçilmesinde yeterli olmadığı’ görüşü üzerine, Davutoğlu’nun talimatıyla bu konuda çalışma başlatıldı.

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonları sonrası AKP Hükümeti "Bizi dinliyorlar" yaygarası ile polisin istihbari dinlemelerini zorlaştırmıştı. AKP’nin çıkardığı o yasanın faturasını millet şimdi canıyla ödüyor.

DİNLEME KARARLARI İÇİN 3 HAKİMİN OY BİRLİĞİ ŞARTI GETİRİLMİŞTİ

21 Şubat 2014 tarihli yasal değişiklikle Ağır Ceza, Sulh Ceza, Asliye Ceza, TMK 10. madde ile yetkili hâkimliklerce tek hâkim tarafından verilen arama ve dinleme kararları zorlaştırılmıştı. Dinleme ve uzatma kararları için Ağır Ceza’daki 3 hâkimin oybirliği şartı getirilmişti.

Hürriyet’ten Fevzi Kızılkoyun’un haberine göre; Yeni çalışmayla istihbari soruşturmalarda dinleme kararı şartları yeniden belirlenecek.

DİNLEME KARARLARINI TEK HAKİM VERECEKMİŞ

Dinleme kararı verilmesi için Ağır Ceza Mahkemeleri’nde görevli 3 kişilik heyet yerine, bir hâkimin kararı yeterli olacak. Acil takip gerektiren durumlarda Sulh Ceza Hâkimlikleri ile nöbetçi mahkemelerden de dinleme ve teknik takip kararı alınabilecek.

Somut delil ve kuvvetli şüphe olmadan da güvenlik açısından risk taşıyan konularda dinleme kararı verilebilecek.

Terör örgütleriyle ilgili halen Ağır Ceza Mahkemeleri’nde alınan dinleme kararları, nöbetçi mahkemelerden de çıkarılabilecek, 3 aylık dinleme süreleri gerekli görüldüğünde yine aynı koşullarda uzatılabilecek. (Hürriyet)

ADALET BAKANI BEKİR BOZDAĞ ŞİMDİ YENİDEN DEĞİŞTİRMEYE ÇALIŞTIKLARI YASAYI BAKIN O GÜNLERDE NASIL AVUNMUŞTU

O dönemde Adalet Bakanı olan Bekir Bozdağ 25 Şubat 2014’te Kanal 24’teki programda bugün yürürlükte olan ve değiştirmeye çalıştıkları yasayı bakın nasıl savunmuştu:

"Hem örgütü dinleme kapsamından çıkardık, hem dinleme kararının Ağır Ceza Mahkemesinden heyet halinden oy birliği ile alınmasının önünü açtık.

Hem dinlemeye bir sınır getirdik. Örgüt kapsamındaki dinlemeyi azami olarak 6 ay indirdik, diğer dinlemeyi 3 aya sınırladık.

Ve kuvvetli şüphe bundan sonra yetmeyecek, o şüphenin üzerine bina edildiği bazı somut delillerin de dosyaya konmasını sağladık.

Böylelikle insanların özel hayatına, insanların kolaylıkla dinlenmesine, kolaylıkla suçlanmasına yol açacak bir hukuki düzenlemeyi ortadan kaldırmış olduk"

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

ÖZEL BÜRO ///

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: