İSTİHBARAT DOSYASI /// Dinleme kararları esnetiliyor : Amaç tüm muhalifleri dinlemek

Başbakan Davutoğlu’nun talimatıyla, 17 Aralık operasyonlarının ardından zorlaştırılan istihbari dinleme kararları esnetiliyor. 3 hakimin onayıyla verilen dinleme kararına artık 1 hakim karar verecek. Uzmanlar, yeni düzenlemenin asıl hedefinin tüm muhalifleri dinlemek olduğunu söyledi.

17 Aralık yolsuzluk operasyonlarının ardından siyasi irade, istihbari soruşturmalardaki Dinlemeleri zorlaştırarak, dinleme kararı için 3 Ağır Ceza hâkiminin oybirliği şartını getirmişti. 29 kişinin hayatını kaybettiği Ankara’daki bombalı saldırının ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu‘nun başkanlığında yapılan güvenlik zirvesinde, polisin istihbari dinleme yapması konusu da masaya yatırıldı.

ESNETME KARARI ALINDI

Özgür Düşünce‘de yer alan habere göre, artan terör saldırılarıyla birlikte gündeme gelen istihbarat zafiyeti eleştirilerine karşı, Başbakan’ın talimatı üzerine istihbari dinlemeyle ilgili esnetme çalışması başlatıldı. Buna göre, dinleme kararı için artık 1 hakimin kararı yeterli olacak. Acil takip gerektiren durumlarda ise Sulh Ceza Hâkimlikleri ile nöbetçi mahkemelerden de dinleme ve teknik takip kararı alınabilecek. Güvenlik uzmanları ve eski emniyet müdürleri yapılan uygulamanın tartışmalı olduğuna dikkat çekti. Yargının ve emniyet teşkilatının siyasallaştığı, yargıya güvenin dip yaptığı bir dönemde böyle bir düzenlemenin tehlikelerine dikkat çeken uzmanlar, terörle mücadelenin gerekçe gösterilip tüm muhaliflere yönelik çalışma başlatılmasının önünün açıldığına dikkat çekildi.

HUKUKSUZ SUÇLAMA DÜZENİ

Polis Akademisi eski Öğretim Görevlisi Prof. Dr. İbrahim Cerrah:Daha sıkı bir denetim altında dinlemeleri hukuka uygun ve meşru bir şekilde yapan polisleri suçlayan siyasi bir iktidar var. Dün tüm hukuki standartlara uygun ve çeşitli süzgeçlerden geçerek şeffaflaşan dinlemeleri suç unsuru yaparken bugün daha fazla şaibe altında olacak sisteme gidiliyor. Siyasi iktidar, siyasi endişeyle meşru bir sistem kuruyor. Hukuka uygun izlenimi vermek için böyle bir şey yapıyorlar.

KABUL EDİLEMEZ

Bir hakimi ikna etmek daha kolay. Burada asıl amacı terörle mücadeleye yönelik bir çaba olarak görmek safdillik olur. Muhalifleri, haklarında suç bulamadıkları, suçlayamadıkları kişileri hukuksuz şekilde suçlamaya çalıştıkları bir düzen kuruyorlar. Böyle bir uygulama kabul edilemez.

ADALETE GÜVEN DİPTE

Eski TEM Müdürü Murat Çetiner:17 Aralık’tan sonra yargıda ve güvenlik politikalarında değişiklik yapılarak mevcut yürüyen, sonlandırılmış soruşturmaların örtülmesi ve kontrol altına alınması hedefleniyordu. Güvenlik zaafları ortaya çıktıkça ve teknik faaliyetler olmadıkça eylemlerin önüne geçmek olmuyor. Polis veya ilgili kolluk, teknik faaliyet yapmadan ve güvenlik ağlarını artırmadan tedbir alamaz. Adalete güvenin dip yaptığı bir dönemde tek hakimden alınan kararla keyfi uygulamaların ortaya çıkacağını düşünüyorum.

ASIL MAKSATLARI MALUM

Emniyet eski Müdürü Hakan Kırmacı:Örgütlü suçlarla mücadele etmek için teknik ve istihbari dinleme elbette gereklidir. Şeffaf, denetlenebilir yöntemlerle bu önlemelerin kullanılması elzemdir. Lakin, yargının ve teşkilatın siyasallaşması da endişeleri artırıyor. Bugün istihbari dinlemeden dolayı çok sayıda polis tutuklu, bir kısmı ihraç edildi, bir kısmı da açığa alındı. Bu isimler tamamen hukuki standartlarda görev yapmalarına rağmen bu muameleye tabi tutuldu.

Bugün bu polisler, karara imza atan hakimler ve takip izni talep eden savcılar tarafından suçlanıyor. Tamamen siyasallaşan ve siyasi iradenin ne istediğini bilen polislerin bu süreçte bu kritik adımı atmaları manidar. Kesinlikle terör saldırılarının engellenebilmeyle izah edilemez halk bu konuda yanıltılıyor. Terör eylemleriyle ilgili birçok veri mevcutken ve imkanlar yeterliyken bu saldırılar engellenmedi. Burada asıl maksadın ne olduğu herkesin malumu. Muhalif olan herkes dinlenecek.

O ZAMAN POLİSLER NEDEN TUTUKLU?

GÜSAM Başkanı Ercan Taştekin: İstihbari dinlemeler suistimal edilemediği sürece son derece önemlidir. Bugünkü düzenlemeyle tutuklu yargılanan polislerin neden tutuklandığını, neden ihraç edilip, açığa alındığı sorusu akıllara geliyor. Bu arkadaşların yargılanması hukuki değil, siyasi bir yargılama

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

ÖZEL BÜRO ///

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: