MİLLİ SAVUNMA DOSYASI : İşte C-160’ın çok gizli görevi !

Emektar C-160 nakliye uçakları, Gören Projesi’nden sonra hangi görevde uçuyor? İşte o görev…

Türk Hava Kuvvetleri’nrde 1972’den bu yana hizmet veren çift motorlu C-160D Transall nakliye uçakları, 2020’de tamamen emekli olacak. Yerlerini, Türkiye’nin de ortak olduğu A400M’lere bırakıyor.

C-160’lar hizmetlerinin son yıllarında yerli savunma sanayi tarafından geliştirilen özel sistemlerle göreve çıkıyor. Bunlardan biri de Gören Projesi. ISR olarak da bilinen İstihbarat Gözetleme Keşif (İGK) görevlerinin ardından C-160 uçağı, MilKar-2U görevlerinin testlerine başladı.

ASELSAN ve TAI tarafından modifikasyonu yapılan uçak, MilKar-2U Projesi ile ECM-COMINT-IMINT görevleri gerçekleştiriliyor. Bu uçağın rampa altında, AselFLIR-300T tipi kamera sistemi yer alıyor. Kızılötesi kamera sistemi ile IMINT olarakda bilinen görüntülü istihbarat alımı gerçekleştiriliyor. Aynı zamanda ANKA ve Heron’larda da kullanılan AselFLIR-300T ile alınan görüntüler değerlendirilerek anlık istihbarat paylaşımı gerçekleşiyor.

Bununla birlikte uçak üzerinde hem gövde altında hem de kuyruk bölümünde bir COMINT anteni yer alıyor. Açılımı COMmunications INTemmigence olan COMINT, basitçe İletişim İstihbaratı. Bu anten etraftaki iletişimi kontrol ediyor. Telsiz konuşmaları, veri linklerinin aktarım sinyallerini topluyor.

Uçağın kabininde ise takıp-çıkartılabilir özelliğe sahip Hava Platform Görev Modülü sayesinde uçak hızla nakliye uçuşları için de modifiye edilebiliyor.

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

ÖZEL BÜRO ///

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: